Jak się zmienić to co niechciane, zobacz.
Jak się zmienić to co niechciane, zobacz.

Programowanie, to nawyki.

 

Prawa półkula przetwarza słowa, pokazuje to, co mówi do niej lewa półkula.

Po kilku powtórzeniach lub silnie występujących emocjach, tworzy się schemat automatycznych zachowań i w pewnym momencie, kiedy zaczynamy widzieć dany obraz i bodziec, następuje już taka automatyzacja, że lewa półkula jest pomijana w tłumaczeniu tego co się wydarzyło. Oznacza to, że jeżeli widzisz dany obraz - reagujesz nawykiem, bez udziału świadomości.

Dlatego jeżeli postrzegasz się jako słabego, niegodnego, nie dość dobrego, to stworzyłeś automatyczny nawyk postrzegania siebie. Twoja samoocena, poczucie wartości, tendencja zachowania jest nawykiem myślowym i behawioralnym.

 

Prawa półkula dostarcza bodźce do Twojego umysłu w postaci obrazów, co powoduje automatyczną reakcję na bodziec wzrokowy. Proces ten nazywa się Twoją postawą, automatycznym sterownikiem, to wtedy tworzą się nawyki, poprzez zautomatyzowane reakcje na to, co chcesz widzieć.

Nie musisz sobie tłumaczyć danego zachowania dziesięciokrotnie, ponieważ z czasem staje się ono automatycznym sterownikiem i reakcją. Istotne jest, abyś dokładnie to zrozumiał.

 

Nawyki, to powtórzona kilka lub kilkanaście razy dana czynność. To skojarzenie obrazu z danym słowem i wywołana odpowiednia reakcja emocjonalna. Jeżeli jest pozytywna, wtedy wytworzy nam się pozytywny nawyk. Jeżeli negatywna, wytworzy nam się nawyk negatywny.

 

W tym momencie tworzy nam się postawa, albo silna, albo słaba. Stajemy się ofiarami lub jednostkami, które stają się samodzielne i niezależne.

 

Pisanie na komputerze jest przykładem jak wytrenować nawyk. Bardzo szybko wytrenujesz się w pisaniu bezwzrokowym, nie patrząc wcale na klawiaturę, tylko w ekran. Wiesz co piszesz i działasz automatycznie. Prawa półkula uruchamia automatycznie reakcję. Nie musisz patrzeć na klawiaturę, nie musisz sobie uświadamiać co teraz robisz, bo gdybyś to zrobił przestałbyś tak szybko pisać.

Dokładnie to samo jest z jazdą samochodem. Po pewnym czasie ta umiejętność staje się automatyczna i nie musisz pamiętać, co to jest bieg, sprzęgło i w pewnym momencie jesteś jak automat. Jedziesz drogą i automatycznie wiesz co robić.

Twój poziom zarabiania, odczuwania szczęścia, relacje, zachowania, programują się  dokładnie w ten sam sposób.

 

Żeby przejąć całkowitą kontrolę nad reakcjami, których nie kontrolujesz lub zachowaniami, niechcianymi reakcjami, musisz zaprogramować sobie nowe wzorce zachowań, które wywołają nowe emocje i doznania.

 

Każdy z nas ma wiele nawyków, które chciałby zmienić. Aby zmienić nawyk potrzebujemy nowego słownictwa.

Bezwzględnie musisz zmienić swój świat słów i abyś zmienił świat zewnętrzny, musisz też zmienić swoje wyobrażenie o sobie. Potrzebujesz nowych wizualizacji połączonych z racjonalną, pozytywną lingwistyką, czyli słowami mocy, słowami dobrego samopoczucia. To początek drogi do poprawy emocji, drogi do oprogramowania starych skostniałych nawyków, do zaprogramowania ich na nowo.

 

Zasada przy tworzeniu nawyku jest bardzo prosta. Musisz zmienić słownictwo, obrazy oraz stan skupienia. Czyli intensywnie wyobrażasz siebie działającego w nowy sposób, myślącego inaczej, odczuwającego dobre emocje, tak jak chciałbyś działać, myśleć w realnym życiu.

Dzięki temu szybciej utrwali Ci się i zaprogramuje nowy nawyk.

Bardzo ważne jest to, aby przechodzić od ćwiczeń mentalnych, wizualizacyjnych i zmiany słów do wykorzystywania tego w realnym świecie. To wzmacnia nowe zachowania.

 

Nauka nowych nawyków przebiega wtedy bardzo szybko. Nowe słowa pobudzają nowe obrazy. Pozwala to zaprogramować na nowo Twoją osobowość, a także zmienić zupełnie to czego nie chcesz.

Nowy nawyk, nowy wzorzec zachowań, to pisanie nowych obrazów, programowanie nowych map myśli. Dzięki temu zmienią się zachowania i umiejętności.

To prawy mózg odpowiada za Twoje nawyki, to prawa półkula w pewnym momencie reaguje automatycznie na jakiś obraz i ma to olbrzymie znaczenie dla Ciebie.

 

W jaki sposób powstaje nowy nawyk? Dajmy na to, że masz jakieś spotkanie, nie przygotowałeś się i wyszło źle. Zostałeś,  skrytykowany i nie osiągnąłeś efektów jakie chciałbyś mieć. Powstają emocje - może frustracja, stres. Jeżeli powtórzysz to kilka razy i znowu się nie przygotujesz, to powstanie nawyk. Zaczynasz myśleć, że się do tego nie nadajesz. Dochodzi odpowiednia lingwistyka, czyli tłumaczenie sobie tego dlaczego tak wyszło. Nie odbierasz tego racjonalnie, tylko oceniasz się po emocjach, które odczuwasz. A do tego potwierdzasz obrazem ten negatywny dialog, zatem czujesz, że to jest prawda. W związku z tym powstanie u Ciebie pewne przekonanie o sobie, pewien nawyk myślenia, że Ty się do prezentacji nie nadajesz. A przyczyna może leżeć gdzieś  indziej, po prostu z braku przygotowania lub braku odpowiedniego szkolenia.

Człowiek jest chodzącą siecią tysiąca nowych nawyków. Jeżeli jedziesz samochodem i widzisz czerwone światło, to nawykiem jest zatrzymanie się. Ponieważ pojawia Ci się dany obraz i natychmiast następuje automatyczna reakcja organizmu, czyli naciśnięcie pedału hamulca.

Bardzo ważne jest, aby rozumieć istotę programowania Twojego umysłu. Obrazy i słowa wywołują pewne nawyki.

Słowo „teściowa” u niektórych uruchamia natychmiast dobre, a u innych negatywne skojarzenia. Ważne jest, żeby do zmiany życia zmienić słowa, punkt skupienia uwagi oraz całkowicie swoje nawyki, aby nowy program, który sobie zainstalujesz, przybliżał Cię do sukcesu i do szczęścia.

Jeśli jeszcze nie wiesz co byś chciał w życiu robić, brak Ci natchnienia, nie czujesz motywacji, to zacznij w ciszy i relaksie zadawać sobie pytania. Zacznij przeglądać slajdy w wyobraźni, tam kryje się odpowiedź tego, co byś chciał robić. Słuchaj intuicji, a nie mody.

W obrazach, które będziesz sobie wyobrażać, w tak zwanych wizjach kryje się Twoja przyszłość, Twoje działanie, Twoja energia. Twórz zawsze pozytywne slajdy.

Zacznij od tego co chcesz osiągnąć w życiu. Zacznij od tego, co chcesz widzieć w sobie?

Jak chcesz się zachowywać, jak działać? Jak mówić?

Twoje zachowanie jest umiejętnością, którą sobie wyobraziłeś.

 

Jeżeli chciałbyś zmienić postawę wobec danego problemu, pewnych sytuacji, zacznij treningi mentalne.

Zacznij przeprogramować swoje widzenie siebie. Zacznij trenować bardzo intensywnie w ciszy, ale regularnie robiąc wizualizacje, w jaki sposób chciałbyś się zachowywać. W jaki nowy sposób chciałbyś rozmawiać. W jaki nowy sposób chciałbyś reagować emocjonalnie na daną stresową sytuację, rozmowę o pracę, spotkanie biznesowe czy rozmowę z dzieckiem.

 

Przygotuj się do życia takiego jakiego byś pragnął, poprzez prawą półkulę. Programowanie umysłu poprzez półkulę wizualizacyjną, która odpowiada za kreatywność, za naszą przyszłość, to skoncentrowanie się na przyczynach mentalnych, aby znaleźć i obrać dobry kierunek życia. Dokonaj odpowiednich wyborów, aby zaangażować mózg do tego, by zaczął widzieć to, co chcesz mieć, kim chcesz być, co chcesz robić w przyszłości zgodnie z Twoim powołaniem.

Poproś o pomoc te części podświadome, aby pozwoliły Ci odkryć swoja misję, swoje przeznaczenie. Niech pojawiają się slajdy tego co pragniesz robić, jak chciałbyś zacząć żyć, jak inaczej funkcjonować, niż teraz.

Jeśli patrzysz w przyszłość pewna cześć przodomózgowia, czyli ta za skrońmi, stymuluje mózg do tworzenia nowych połączeń neuronowych, takich samych jak oglądana rzeczywistość. Mobilizuje to zasoby emocjonalne i energetyczne. Jeśli połączenia są silne, trwałe oraz jasne w przekazie, to wizja Twoich celów, marzeń, zamiarów tworzy coraz silniejsze i grubsze połączenia neuronowe, które uświadamiają Cię w przekonaniu, którą drogą chcesz iść.

Jest udowodnione naukowo, że bark takiej symulacji, brak ćwiczeń mentalnych, ćwiczeń z marzeniami, celami powoduje całkowity zanik tej umiejętności. W pewnym momencie ta cześć odpowiadająca za Twój rozwój i życie zanika, a przejmuje stery inna część mózgu, która odpowiada za trzymanie Cię w strefie komfortu.

Jeśli ktoś nie pobudza marzeń, to w pewnym momencie się poddaje. Spotkałeś kiedyś urzędnika, który pracuje trzydzieści lat na tym samym stanowisku? Miałeś kiedyś spotkanie biznesowe, kiedy ktoś od 15 czy 20 lat robi to samo? Jak ciężko pobudzić taką osobę do działania? Jak ciężko się z nią rozmawia? Właśnie to jest ktoś, kto niczego w życiu nie próbował. Skończył szkołę poszedł do pracy i całe życie oddawał się w najem. Stracił wiarę w siebie, nie chce już marzyć, poddał się i narzeka na rząd, kraj, oczekując, że to inni powinni mu zmienić życie. Tacy ludzie nie potrafią się już mobilizować do działania. Są to ludzie, którzy trzymają się danego biznesu od 10 czy 20 lat, mimo, że kryzys spowodował brak dochodów. Już dawno przestali wychodzić „na swoje”, ale boją się zmian, boją się być otwartymi, bo zapomnieli co to jest wizja, co to jest marzenie.

 

Stymulacjapoprzez prawą półkulę, poprzez wizję, programuje nas na nowo. Lewa półkula odpowiada za świat słów, prawa za świat jasnych wizji, celów i marzeń, czyli konkretnego obrazu, tego co chcemy mieć, w którą stronę chcemy iść, jakistan finansowy chcemy posiadać.

Moim zdaniem cytat z utworu Boba Dylana dobrze oddaje to co chcę przekazać: „Kto nie jest zajęty rodzeniem się na nowo, jest zajęty umieraniem.”

Prawa półkula ma nieograniczone możliwości wizji i wykreowania jasnej drogi naszego życia. Możemy wejść na własna ścieżkę, spełniać własne marzenia, ale musimy sobie bardzo dokładnie to wyobrazić.

Mamy możliwość zmienić całkowicie oprogramowanie, zamienić obezwładniające stereotypowe sterowniki, które nie wnoszą żadnych korzyści do naszego życia. Do tego potrzebna nam jest praca lewej półkuli - odpowiednie słowa - i współpraca prawej półkuli a więc odpowiednie wizje, aby robić to co zawsze chcieliśmy robić.

Twoje nawyki myślowe mogą stać się Twoim sojusznikiem, jeśli będziesz dbał o aktywowanie neuronów i obszarów odpowiadających za kreowanie przyszłości, za obrazy, którymi karmisz swój umysł, za słowa, które dobierasz, za emocje, energię oraz za kreowanie Twojej wymarzonej przyszłości.

Każda sesja wizualizacyjna pobudza prawą półkulę mózgową do tworzenia nowych połączeń neuronowych, umacnia Twoją zmianę i zaczyna przeważać szalę na Twoja korzyść. Zaczynasz wreszcie czuć, że wiesz po co żyjesz, że wiesz co masz w życiu robić. Pobudzane są rejony mózgu odpowiadające za kreatywność, odwagę, motywację, energię.

 

Kiedy słowa budujące i motywujące opisują obrazy Twojego wymarzonego życia, stajesz się żywszy, energiczniejszy, zmieniasz postrzeganie świata, budujesz nową mapę oraz nowe możliwości. Intensywnie się angażujesz, bo Twój mentalny świat zaczyna Cię przybliżać do realnej wizji i osiągnięcia tego czego pragniesz.

Dzięki aktywacji prawej półkuli zaczynasz programować się na pomysły i możliwości, a nie ulegasz wymówkom i stagnacji. Pokonujesz w pewnym momencie tą część mózgu, która jest odpowiedzialna za utrzymanie tego co jest w stanie nienaruszonym.

Zmiana nawyków, sposobów myślenia wymaga mnóstwa prób, ale warto przeprogramować siebie, bo mamy tylko jedno życie. Umieramy każdego dnia, zatem co mamy do stracenia?

 

Mocno zakorzenione systemy osobowości, działające wyuczonymi schematami, można spokojnie zmienić, trenując w skupieniu mentalne ćwiczenia, oraz tego kim chcesz być w przyszłości i w którą stronę chcesz iść.

Całą strukturę mózgu odpowiedzialną za motywację, za postrzeganie świata i myślenie można zmienić za pomocą treningów mentalnych, czynionych systematycznie i przez odpowiedni czas.

 

Sportowcy, którzy trenują mentalnie poprzez powtarzanie danych czynności w umyśle mają dużo lepsze wyniki niż zawodnicy, którzy trenują tylko mechanicznie na treningach.

Badania mózgu specjalnymi przyrządami ewidentnie potwierdzają, że podczas wyobrażania, pobudzane są te same skupiska neuronowe, które odpowiadają za realne postrzeganie świata.

Zapamiętaj bardzo ważną rzecz - aby stworzyć nowy nawyk, nowe zachowanie, pozbyć się tego którego nie chcesz, aby zdobyć nowe umiejętności, nową postawę, większą wiarę w siebie musisz najpierw w mózgu stworzyć taką możliwość.

Dokładnie ją zobaczyć, być  pewnym że ją masz, pozwolić sobie na jej posiadanie.

Nie jesteś w stanie osiągnąć czegokolwiek, jeśli tego nie zobaczysz jasno i wyraźnie. Zmuś się do tego, usłysz słowa, zobacz slajdy, filmy i poczuj emocje. Całymi zmysłami trenuj dzień w dzień, tak długo, aż przeprogramujesz swoje stare nawyki na nowe i wtedy rozpoczniesz zupełnie inne życie.

 

Znaczenie wizji i świadomość obrazów mentalnych, obranie kierunku życia i sukcesu jest olbrzymie. My ludzie, jako jedyne zwierzęta możemy przewidywać. Reszta gatunków żyje tu i teraz, a jedynie my możemy przewidywać i kreować własną przyszłość. Potrafimy patrzeć na odcinki czasu dłuższe niż teraz.

Nasza prawa półkula, czyli nasze wizje mogą popychać nas naprzód, rozbudzić w nas niewyobrażalny potencjał, jeśli tylko potrafimy sobie to wyobrazić. Badania przeprowadzone przez Roberta Coopera dotyczyły pacjentów, którzy przeżyli atak serca, czyli śmiertelne zagrożenie życia. Po operacjach 90% ludzi nie zmienia nawyków jedzenia, ruchu, nawet przy świadomości zagrożenia życia.

W pewnym momencie jeden z lekarzy zaczął pracować z wizją innego życia. Zaczął z pacjentami robić sesje, żeby zobaczyli możliwość zamiany ich życia, pomagać im uświadamiać swoje emocje, z codziennych czynności tworzyć wspaniałe, pełne szczęścia życie. Okazało się, że 75% osób, które miało trening mentalny, wizualizacyjny dotyczący wizji przyszłości po ataku serca, nie wróciło do starych nawyków. Wynika z tego jasno, że radość jest dużo większą motywacją niż lęk.

I nowe nawyki mogą się kształtować tylko i wyłącznie, jeśli będą okraszone bardzo silnymi pozytywnymi emocjami.

 

Cierpnie, które czujesz w obecnym życiu, musi być dużo mniejsze niż radość i przyjemność, które możesz mieć w przyszłości, jeśli tylko zgodzisz się zmienić swoje złe nawyki.

 

Czynnikiem decydującym, czy zmienić nawyk, czy nie, jest oczywiście słownictwo – lewa półkula. Prawa półkula czyli  wizualizacja, emocje, energia, które towarzyszą tym próbą mentalnym, oraz radość z tych zmian musi być dużo silniejsza niż obecne życie.