Wiedza ekspercka dla liderów.
Wiedza ekspercka dla liderów.

Dobrzy liderzy odchodzą od wielkich spotkań i skłaniają się bardziej indywidualne spotkania, ponieważ mogą w nich poświecić całą swoją uwagę i koncentracje dla drugiego człowieka. Solowe podejście pomaga w zbudowaniu lepszej więzi i lepszego rozpoznania potrzeb, czy mocniejszego rozbudzenia motywacji do zmian.

Najważniejszym punktem na początku każdego spotkania jest zdobyć zaufanie i szacunek. Zbuduj dobre relacje, zadbaj o ciepłe pozytywne przywitanie i zbudowanie pozytywnej atmosfery. Wzbudź zaufanie tym co robisz, jak wyglądasz. Wzbudź szacunek i także chciej zaufać drugiej osobie. Spotkanie z Tobą może jej zmienić całkowicie światopogląd, a nawet być jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu.

Ta osoba będzie się czuła o wiele bezpieczniej jeśli opracujecie plan rozwoju i strategie działania. Liderem nie jest ten, kto umie spotkać się raz, tylko jest świadomy całej drogi jaka czeka na przebycie od startu do zakończenia misji.

Dzwonią do mnie osoby które budują marketing sieciowy,  chwaląc się ile to nie mają osób w zespole. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia, bo ilość ludzi w zespole zależy od rekrutacji i wielu innych czynników, natomiast mnie zawsze interesuje, ilu ma samodzielnych ludzi, lepszych od siebie. Większość z nich nie ma samodzielnych ludzi, lub na kilka tysięcy osób w zespole, jest tylko kilku liderów. To jest sygnał - nie ma planu rozwoju, nie ma systemu opieki i strategii działania.

Lider musi mieć opracowany plan rozwoju tak dla siebie, jak i dla współpracowników. Kierunek działania jest bardzo ważny, bo nadaje motywację i skupia na celach.

Dlatego warto pokazać ludziom, jak Twoja organizacja i współpraca z Tobą pomoże jej się rozwinąć, oraz znaleźć wreszcie jakiś sens w życiu.

Tak to mniej więcej działa, te etapy zbudowania relacji, odkrycie potrzeb, opracowanie planu rozwoju i wejście od razu na proces uczenia się to dobre umiejętności lidera.

Zaszczep w swojej organizacji ciągły rozwój, to jest bardzo ważne. Nie wierz w to, że wszystko wiesz, a ludzie mają pracować i tylko pracować. Aby być skutecznym, nie wystarczy działać, trzeba mądrze działać. Jakby działanie wystarczyło, to najbogatszymi ludźmi byliby najciężej pracujący. A tak przecież nie jest.

Ciągle podtrzymuj więzi z ludźmi.

Skup swoją uwagę żeby koncentrować się na najlepszych ludziach, na tych którzy chcą oddać kawałek życia dla tej misji czy idei.

Bez przerwy podtrzymuj wizje końca i wizję  tego, co się wydarzy za  się za tym horyzontem, którego jeszcze nie widać.

Ludzie będą podejmować decyzję , żeby dołączać do Twoich projektów i pomysłów jako lidera pod warunkiem, że pokażesz im po prostu warto to zrobić.

Ludźmi kierują emocje i doznania, aby ktokolwiek mógł do Ciebie dołączyć jako lidera, musi wyczuwać pozytywne emocje. Musisz zadbać o pozytywne nastawienie  w Twojej organizacji i grupie.

  •           

Lidera na pewno cechuje dojrzałość i on także chce się otaczać dojrzałymi świadomymi i bardzo istotnymi osobami. Podążanie za kimś nie wymaga wielkiej dojrzałości, tylko posłuszeństwa i lojalności. Jednak trzeba być dojrzałym człowiekiem, aby stworzyć wizję, stworzyć plan i strategię działania, oraz mieć odwagę jej realizacji.

Dojrzałość rodzi konsekwencję w działaniu. Jestem cholernie konsekwentny jeśli się czegoś podejmuję. Amatorzy nie są konsekwentni i systematyczni. Robią, nie robią, działają przez chwilę następnie nie działają. To dziecinada. Dojrzałość wymaga konsekwencji i trwaniu właśnie wtedy, kiedy nie idzie jak powinno. Dojrzałość rodzi analizę sytuacji, zmiany strategii, ulepszanie taktyki czy siebie.

Bądź dojrzały na zawsze.

Lider poznaje dojrzałość zespołu przez rozmowę, postawę czy sumienność i czyny. Jeśli nie są dojrzali to przeprowadza rozmowę transformacyjną. Coaching personalny.

Warto zapamiętać, bo to czyni Cię liderem:

Wyznaczenie obustronnych granic, metod współpracy, komunikacji - pozwala Ci uniknąć nieporozumień i zmniejsza w przyszłości ilość konfliktów i negatywnych emocji. Ludzie nie mają szklanych kul, które mówią im jaki jesteś. Jeśli nie komunikujesz otwarcie swoich zasad, ktoś może mieć inne oczekiwania w stosunku do Ciebie. Ta sama zasada dotyczy drugiej strony, Ty musisz znać jasne stanowisko członka zespołu i jego podejście do pracy. Naucz się szczerze rozmawiać.

Nie miałem takiej dojrzałości kiedy budowałem własne struktury marketingowe. Absolutnie nie wyznaczałem żadnych granic, dzwonili do mnie ludzie o 24  czy o 2 w nocy. Pracowałem w święta i niedzielę, praktycznie byłem za zawołanie. To olbrzymi błąd, gdyż struktura pozbawia Cię szacunku. Brak moich zasad i metod współpracy spowodował naruszenie mojego zdrowia jak i relacji rodzinnych.

Tak nie wolno robić . Owszem, lider służy innym ludziom, ale na swoich zasadach, w godzinach których chce i może pomagać.

Wyznacz ustny wzajemny kontrakt. Członek zespołu ma od razu zakomunikować, jak się zapatruje na dalszą formę współpracy. Jak mocno chce zacząć i co chce od siebie dać. Jak chce zacząć działać i jak szybko chce się usamodzielnić. Do jakich ludzi chce pójść i jakie zasoby posiada. Co już umie i czego chce się nauczyć. Twardo stawiaj warunki, tak robią dojrzali ludzie. Kontrakt to obopólne zobowiązanie się do czego, tak Ciebie, jak i nowego w zespole.

Nie marnuj czasu i finansów na niegotowych ludzi. Ty dobierasz zespół.

Spowoduj aby nowy uczestnik sam podejmował wszystkie decyzje, nie dawaj gotowców, nie decyduj za drugich ludzi, to ich rozleniwia i nie rozwija. Niech czują, że to oni są odpowiedzialni za swój los i przyszłość.

Warto się otaczać ludźmi dojrzałymi, uświadomionymi, samodzielnymi, bo tylko wtedy Twoja organizacja będzie się rozwijać i osiągnie sukces, oraz zaplanowane cele.

Tylko dojrzali ludzie mogą wdrożyć Twoją wizję do końca.