Jak zmienić nawyki działania
Jak zmienić nawyki działania

Złe i dobre nawyki

 

Wszystkim ludziom, a także sportowcom, zależy nie na jednorazowym sukcesie, ale na trwałości. Każdy mistrz, który uzyskuje długotrwały sukces publiczny, ma tylko jedną cechę, która utrzymuje go na szczycie – silny charakter. Jest to jedyny czynnik decydujący o długotrwałym sukcesie. Możesz go osiągnąć, ale musisz wytrenować i nauczyć się pewnych nawyków i zasad, które są niezbędne do utrzymania poziomu. Jeżeli będą przeważały złe nawyki, nigdy nie osiągniesz prawdziwego sportowego sukcesu, natomiast jeśli będzie przewaga dobrych zasad, to jest szansa na sukces i wszystko co za nim się kryje. Cały nasz charakter tworzą różne przyzwyczajenia, które są potężnymi składnikami naszego życia. To one czynią Twoje działanie skutecznym bądź nieskutecznym.

Pewien pedagog powiedział: „Nawyki są jak liny, codziennie doplatasz do nich nitkę i wkrótce nie sposób ich przerwać”.

Maksyma głosi: „Siej myśli – zbieraj działanie, siej działanie – zbieraj nawyk, siej nawyk – zbieraj charakter, siej charakter – zbieraj los...”

Dlatego już dziś Ci mówię, abyś strzegł się złych nawyków, bo przerwanie głęboko zakorzenionych tendencji, takich jak: lenistwo, niecierpliwość, odkładanie spraw na później, brak wizji i spisanych celów, hamują twoją efektywność. Ich siła jest tak wielka, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Brak robienia tego, co zaplanujesz, powoduje przerwanie ciągłości kariery, a przez to spadek formy.

Od Ciebie tylko zależy, czy ta potężna moc będzie działać dla Ciebie, czy przeciw Tobie.

Co to jest więc nawyk? Można powiedzieć, że jest to przyzwyczajenie, które weszło nam w krew i prowadzi do pewnego działania. Może to być działanie negatywne bądź pozytywne. Twoim zadaniem będzie wyeliminować złe nawyki, które są głównym źródłem Twych niepowodzeń.

Musisz zrobić ze sobą porządek. Spisz wszystkie, Twoim szczerym zdaniem, swoje złe przyzwyczajenia, złe czynności i postanów je stopniowo wyeliminować. Tylko skup się na jednym, zaczynaj zawsze od jednego. Gdy zauważysz postępy, przejdź do następnego. Zobaczysz, złe nawyki będą zastępowane dobrymi, a gdy te staną się podstawą Twego charakteru – zmienisz się. Będziesz lepiej radził sobie z problemami, skuteczniej wykorzystywał swe możliwości i talenty.

Co jest zmorą każdego sportowca? Otóż brak wizji, brak celów, strach, lenistwo, lekceważenie treningów i zawodów, małostkowość oraz brak dziennej organizacji. Trzeba te nawyki wyeliminować oraz zastąpić je pozytywnymi.

Trenowanie dobrych nawyków nie przychodzi łatwo, wymaga uporu na niesamowitą skalę. Ale się opłaca. Będziesz miał lepsze rezultaty, staniesz się lepszym człowiekiem.

Silne dobre nawyki to silniejsza samodyscyplina, która jest tak ważna w sporcie.

Z niekłamaną troską zachęcam Cię, abyś otworzył swoją furtkę do zmian i, ucząc się dobrych nawyków, wzrastał. Oczywiście nie jest to nagłe uzdrowienie, ale to, co przychodzi nam zbyt łatwo, nisko cenimy. Tylko wysoka cena nadaje rzeczom wartość. A korzyści i rezultaty, które niebawem osiągniesz, będą zachętą do dalszej pracy.

Pamiętaj, dobre nawyki sportowca to m.in.:

- spełnianie swych obietnic,

- sumienność i wytrwałość,

- opanowanie złych emocji,

- walka zawsze do końca, bez względu na sytuację,

- bawienie się sportem, cieszenie się życiem,

- działanie zawsze z maksymalnym wysiłkiem,

- pozytywne myślenie w każdych warunkach,

- działanie z pasją i zaangażowaniem,

- stawianie sobie zawsze celów, nowych celów,

- nauczenie się siły koncentracji i bycie umotywowanym,

- wygrywanie walki ze strachem i tremą zawsze,

- wdzięczność i pokora,

 - odwaga w działaniu,

 - waleczność i nie poddawanie się,

 - stan absolutnej pewności, koncentracji i woli zwycięstwa,

 - gotowość do poświęceń i wyrzeczeń.

Oraz wiele innych, które sam musisz w sobie znaleźć i pracować nad nimi... Wybierając nawyk, wybierasz jednocześnie jego rezultat i musisz być świadomy, co Cię czeka, jeśli otoczysz swoje życie nieprawidłowymi zasadami i regułami. Dobre nawyki jest bardzo trudno ukształtować, lecz łatwo z nimi żyć i osiągać sukcesy. Złe nawyki łatwo ukształtować, lecz trudno z nimi żyć. Staraj się więc utrwalać te dobre, które dadzą Ci szansę osiągnąć wielkie trofea.

Gdy będziesz rano wstawać na bieganie, Twój organizm będzie bardzo protestował. Ale po kilku tygodniach lub miesiącach źle się będziesz czuł, jeżeli okoliczności zmuszą Cię do tego, aby nie biegać. Nawyki mają naprawdę wielką siłę, gdyż my – ludzie, dążymy do automatyzacji działania. Jeśli wyrobię sobie nawyk mycia zębów trzy razy dziennie i będę to powtarzał przez długi okres, to po pewnym czasie będę zabierał ze sobą wszędzie szczoteczkę do zębów, aby myć te zęby, jak przyjdzie odpowiedni czas. To samo dotyczy sportu i zawodnika. Działanie opiera się na nawykach i tylko od zawodnika zależy, co sobie ukształtuje. Czy czynniki decydujące o sukcesie, czy destrukcyjne, które nie będą go rozwijać, ale hamować lub nawet cofać.

Bardzo wielu sportowców kończy karierę przed osiągnięciem wysokiej klasy sportowej, gdyż nieświadomie wyrobili sobie złe nawyki trenowania oraz zły obraz samego siebie, co uniemożliwia prawidłowy rozwój.

Fascynujące jest to, że wykształcając jakikolwiek dobry nawyk, otrzymujesz natychmiast premię w postaci dodatkowo rozwijających się czynników, np. wyćwiczone poranne wstawanie i bieganie da lepszą wytrzymałość i sprawność, co w rezultacie da Ci lepsze wyniki sportowe i lepsze zdrowie. Nawyk spisywania celów da Ci większy i mocniejszy obraz twojej drogi i jasność umysłu, co w rezultacie pozwoli rozwinąć Ci lepszą motywację i większą koncentrację.

Wyćwiczenie dobrych nawyków wymaga z początku pracy nad sobą, ale ich wpływ na własne samopoczucie                         i otoczenie jest tak przemożny, że staje się głównym tworzywem sukcesu. Słusznie mówi się, że „budujemy nasz charakter z cegiełek nawyków układanych dzień po dniu”.

Aby zdobyć karierę sportową, trzeba otoczyć się pozytywnymi nawykami. Jakimi? Przemyśl, wiesz dobrze sam, co jest potrzebne do bycia mistrzem.

Silna samodyscyplina, odwaga i determinacja w działaniu, walka na maksimum możliwości oraz wiara w siebie.

To nawyk decyduje o twym charakterze, a charakter o Twojej przyszłej karierze.

Teraz odłożysz czytanie i zastanowisz się nad trzema podstawowymi nawykami, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w Twojej dyscyplinie sportowej.

  1.        ………………………………………………………………….
  2.        ………………………………………………………………….
  3.        ………………………………………………………………….

 

Nie przechodź obok tych zagadnień obojętnie, gdyż tylko poznanie podstaw własnej osobowości pozwoli Ci zapanować nad niepożądanymi zachowaniami i nawykami.

Których nawyków musisz się pozbyć, aby zostać profesjonalistą i światowej klasy sportowcem?

…………………………………………

…………………………………………

…………………………………………

”Dyscyplina, to wybór pomiędzy tym czego chcesz, a tym czego chcesz najbardziej" – Abraham Lincoln

Jak zmienić nawyki, aby zostać mistrzem?

  1. Zacznij robić rzeczy których do tej pory nie robiłeś
  2. Zacznij lubić rzeczy, które do tej poty nie lubiłeś
  3. Zacznij kochać czynności które do tej pory nie lubiłeś
  4. Zacznij pisać w zeszycie, jak chcesz reagować i się zachować w przyszłości, kiedy dana sytuacja nastąpi
  5. Cały czas miej na uwadze swoją przyszłość - co się stanie, jeśli będziesz odwlekał wszystko na później, lub nie zaczniesz zachowywać się inaczej.
  6. Zmień siły które Cię motywują - słuchaj serca, znajdź szczytny cel, nie poświęcaj się tylko dla Ciebie, poproś najbliższych ludzi aby Cię wspierali i motywowali, aby co jakiś czas pisali Ci sms - że dzasz radę, że możesz to zrobić, że wierzą w Ciebie
Możesz się zmienić na zawsze i stać się inspiracją do lepszego życia dla zagubionych ludzi. 

Zrób to!