Jedna z przyczyn poczucia bycia słabym

W mojej opinii…

Czujemy się słabi ponieważ nie wierzymy w siebie, nie wierzymy że sobie poradzimy z życiem, pracą, zarabianiem czy wyzwaniami jakie stawia przed nami codzienność.

Od zarania dziejów ludzkie dzieci uczone są bezwarunkowego posłuszeństwa, a bezwarunkowe posłuszeństwo bytom nadprzyrodzonym, rodzicom, nauczycielom, profesorom, trenerom, liderom – zabija w nas wiarę w siebie.

Przez tysiące lat taki system indoktrynacji się sprawdzał, bo pozwalało to sprawować władzę nad ludźmi. Gdyż wiara w „wielkie autorytety” niemalże na każdym etapie życia – wyłącza racjonalne myślenie, wyłącza zadawanie trudnych, często mądrych pytań.

Ludziom którzy żyją narzuconym i przyjętym systemem, wpaja się że sami sobie nie poradzą i muszą się trzymać „tradycji” czy zasad ustanowionych przez autorytety z „góry”.

Moim celem w tym wpisie nie jest zadawać pytania – komu zależy abyś nie miał wewnętrznego autorytetu i bezwarunkowo i bezkrytycznie ufał autorytetom – tylko moim celem jest zachęcić Cię do refleksji – co i kto decyduje o Twoim życiu.

Na bazie moich obserwacji jasno widać, że olbrzymia część społeczeństwa pozbawiona jest siły i mocy decyzyjności o sobie – bo ślepo oddaje odpowiedzialność za swój los w obce ręce.

Mało ludzi odkryje swoje przeznaczenie, a z tych którzy być może odkryją sens i misję życia – niewielu odważy się iść swoją drogą.

Oczywiste jest to, że programowanie od dzieciństwa na bezwzględne posłuszeństwo bogom (mówię w skali świata nie Polski), rodzicom, doktrynom politycznym, dogmatom, nauczycielom i profesorom – pozbawia ludzi umiejętności brania odpowiedzialności za swój los i swoje życie.

Spora część społeczeństwa nie chce odkrywać swojej drogi życia, bo i tak nie chce przejąć odpowiedzialności za swój los i swoje wybory.

Ciężar odpowiedzialności za siebie i swoje życie nie jest modny i nie wszędzie jesteśmy go uczeni.

Autorytety są bardzo ważne, szczególnie w obszarach i dziedzinach na których się nie znamy i potrzebujemy zaufać innym ludziom – np. dentysta, elektryk, informatyk, lekarz, prawnik czy hydraulik, trener sportu, itp. Ale to tyle.

Ufanie „guru” w kwestii ścieżki życia, wartości, celów, zasad, reguł, definicji sukcesu to w XXI wieku w dużej mierze przepis na nieszczęście i frustracje.

Jednak w mojej opinii, nikt i nic nie powinno Ci mówić jak masz żyć, jakie wartości wyznawać, kim  masz być, jakie cele realizować, z kim mieszkać, ile zarabiać itp.

Musisz – nie powinieneś, warto, dobrze by było – tylko musisz odważyć się choć raz w życiu znaleźć czas na live coaching czy odkrycie misji życia w ważnych dla Ciebie obszarach.

Ślepe posłuszeństwo w tej materii niesie katastrofalne skutki  – życie niepełne, niespełnione, pozbawione spójności, bez wiary w siebie i bez odczucia szczęścia. (pełnego)

Zagubienie życiowe, pustka, brak odczuwania sensu życia to nic inne, jak „brak czasu” nad odkryciem swojego powołania i kierunku.

Dlatego stworzyłem system Design Your Life oraz szkolenie video online – Projektowanie swojej świadomej przyszłości – to są specjalistyczne, zaawansowane narzędzia do tego, by uświadomić sobie i odkryć swoją ścieżkę życia.

Nie oszukuj się, przestań szukać drogi do siebie gdzieś indziej, niż w sobie.

Wierzę, że jednym z elementów bycia „słabym” człowiekiem, to brak świadomości swojej drogi, oraz brak odwagi aby ją odkryć i poznać, oraz coś zrobić, aby choć w jakimś procencie nią żyć.

Nie każdy się zmierzy z pytaniami, w moich programach odkrywania sensu życia, bo ma wpojone, że ma ślepo wierzyć… oraz że i tak sam sobie nie poradzi, bo nie jest dość dobry…

Odważ się, uściski,

Sławek

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane artykuły

Wygrywanie dzięki nastawieniu

Rola nastawienia u sportowca i trenera Jestem promotorem świadomego rozwoju osobowości, bo wiem, że stronę psychologiczną nie tylko można kształcić, ale powinno się nad nią

Zamrożenie rozwoju osobowości

Jeżeli kierujesz się nastawieniem na niezmienność, trwałość, oraz odbierasz ludzi i świat takim schematem – jest jak jest, ludzie są jacy są, jestem jaki jestem

Zapisz się do newslettera​​

i otrzymuj informacje i nowych artykułach na blogu, szkoleniach i publikacjach, które pomogą Ci kształtować Twoją przyszłość.