10 przeciwstresorów
Jeśli jesteś zestresowany, czy to z powodu pracy, czy czegoś bardziej osobistego, pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia jest zidentyfikowanie przyczyny.
„W życiu zawsze istnieje rozwiązanie problemu” – mówi profesor Cary Cooper, ekspert ds. Zdrowia w miejscu pracy z University of Lancaster.
„Brak kontroli nad sytuacją i nie robienie niczego tylko pogorszy twoje problemy”.
Mówi, że kluczem do dobrego radzenia sobie ze stresem jest budowanie siły emocjonalnej, praca nad zdrowymi myślami opisującymi rzeczywistość, dobra sieć społeczna i przyjmowanie pozytywnego nastawienia.
Co możesz zrobić, aby stawić czoła stresowi
Oto 10 najlepszych sugestii profesora Coopera na zwalczanie stresu:
Bądź aktywnym
Ćwiczenia nie sprawią, że stres zniknie, ale zmniejszy część emocjonalnej intensywności, którą odczuwasz, oczyszczając myśli i pozwalając ci spokojniej radzić sobie z problemami.
Przejmij kontrolę
Jest rozwiązanie każdego problemu. „Jeśli pozostaniesz bierny, myśląc:„ Nic nie mogę zrobić z moim problemem ”, Twój stres się pogorszy” – mówi profesor Cooper.
„To poczucie utraty kontroli jest jedną z głównych przyczyn stresu i braku dobrego samopoczucia”.
Przejęcie kontroli jest samo w sobie wzmacniające i jest kluczową częścią znalezienia rozwiązania, które zadowoli Ciebie, a nie kogoś innego.
Łącz się z ludźmi
Dobra sieć wsparcia złożona z kolegów, przyjaciół i rodziny może złagodzić Twoje kłopoty w pracy i pomóc Ci spojrzeć na sprawy w inny sposób.
„Jeśli nie będziesz mieć kontaktu z ludźmi, nie będziesz mieć wsparcia, do którego możesz się zwrócić, gdy będziesz potrzebować pomocy” – mówi profesor Cooper.
Zajęcia, które wykonujemy z przyjaciółmi, pomagają nam się zrelaksować. Często się z nimi pośmiejemy, co jest doskonałym środkiem odstresowującym.
„Rozmowa z przyjacielem pomoże również znaleźć rozwiązania problemów” – mówi profesor Cooper.
Miej trochę czasu dla siebie
Tutaj, w Wielkiej Brytanii, pracujemy najdłużej w Europie, co oznacza, że często nie spędzamy wystarczająco dużo czasu na robieniu rzeczy, które naprawdę lubimy.
„Wszyscy potrzebujemy trochę czasu na spotkania towarzyskie, relaks lub ćwiczenia” – mówi profesor Cooper.
Zaangażuj się w coś
Wyznaczanie sobie celów i wyzwań, zarówno w pracy, jak i poza nią, takich jak nauka nowego języka lub nowego sportu, pomaga budować pewność siebie. To pomoże ci radzić sobie ze stresem.
„Rozwijając się, stajesz się bardziej odporny emocjonalnie jako osoba” – mówi profesor Cooper.
Oglądanie telewizji czy siedzenie w mediach społecznościowych nie sprawi że przyczyny odczuwanego stresu znikną.
Unikaj niezdrowych nawyków
Nie polegaj na alkoholu, paleniu i kofeinie jako sposobach radzenia sobie ze stresem.
„Częściej robią to mężczyźni niż kobiety. Nazywamy to zachowaniem unikowym” – mówi profesor Cooper. „Kobiety lepiej szukają wsparcia w swoim kręgu społecznym”.
Na dłuższą metę te kule nie rozwiążą twoich problemów. Po prostu stworzą nowe.
„To tak, jakbyś zanurzył głowę w piasku” – mówi profesor Cooper. „To może przynieść chwilową ulgę, ale nie sprawi, że problemy znikną. Musisz zająć się przyczyną swojego stresu”.
Pomagać innym ludziom
Profesor Cooper twierdzi, że dowody wskazują, że ludzie, którzy pomagają innym poprzez działania takie jak wolontariat lub praca społeczna, stają się bardziej odporni psychicznie.
„Pomaganie ludziom, którzy często znajdują się w sytuacjach gorszych niż twoja, pomoże ci spojrzeć na swoje problemy z odpowiedniej perspektywy” – mówi profesor Cooper. „Im więcej dajesz, tym czujesz się bardziej odporny i szczęśliwy”.
Jeśli nie masz czasu na wolontariat, spróbuj codziennie wyświadczyć komuś przysługę. Może to być coś tak małego, jak pomoc komuś w przejściu przez jezdnię lub wyjście na kawę dla kolegów.
Pracuj mądrzej
Mądrzejsza praca oznacza ustalanie priorytetów w pracy, koncentrowanie się na zadaniach, które naprawdę są najważniejsze.
„Pozostaw najmniej ważne zadania na koniec” – mówi Cooper. „Zaakceptuj, że taca zawsze będzie pełna. Nie spodziewaj się, że pod koniec dnia będzie pusta”.
Postaraj się być pozytywny
Szukaj pozytywów w życiu i rzeczy, za które jesteś wdzięczny.
„Ludzie nie zawsze doceniają to, co mają” – mówi profesor Cooper. „Staraj się być szklanką do połowy pełną zamiast w połowie pustą” – mówi.
Na koniec każdego dnia zapisz 3 rzeczy, które poszły dobrze lub za które jesteś wdzięczny.
Zauważ jedną rzecz – w/w profesor prawie nie mówi o likwidowaniu przyczyn występowania stresu – tylko o pomocy kiedy już stres wystąpi.
Nie ma słowa o tym, co powoduje pra przyczynę odczuwania negatywnego stresu! (Jakość myśli, przekonań, nawyków emocjonalnych, automatyzmów, schematów myślenia itp.)
Takie są porady „ekspertów” – porady niczym z taniej gazety – już wiesz dlaczego są takie statystyki, że niemal większość ludzi czuje stres? Że co raz więcej ludzi jest na psychotropach?
Program BEZSTRESS – niemal w 100% poświęcony jest likwidacji przyczyn stresu – nie poradom kiedy już stres wystąpi i odczuwamy fatalne jego skutki.
Po przejściu programu BEZSTRESS – będziesz miał zupełnie nowe przekonania, samoocenę, przeprogramowany umysł na pozytywne nastawienie oraz umiejętności odczuwania szczęścia i spokoju.
Tylko 197 zł za dożywotni dostęp do szkolenia – to cena jednej wizyty u „eksperta” – a spokój na całe życie.
Ile kosztuje spokój i dobry nastrój? Ile jest wart?
Trzymaj się, Sławek