Autentyczność przywództwa zaczyna się od poznania siebie

Liderzy są autentyczni, tylko tak mogą być sobą i nikogo nie kopiować.

Liderzy posiadają moc realizowania – lub wypracowywania – niesamowitych wyników w zespole i organizacji. Ich zdolność do inspirowania, zaangożowania, przywództwa – determinuje często przyszłość tych, którym przewodzą.

Jednak wielu liderów nie jest pewnych, czego potrzeba, aby być wspaniałym, autentycznym i inspirującym liderem – kimś, kto jest wzorem, przykładem, motywuje pracowników i partnerów biznesowych, aby każdego dnia przynosili do pracy swoją silną postawę i profesjonalne podejście. Lider to ktoś, kto konsekwentnie inicjuje rozwój i podtrzymuje zadania, działanie,  pomimo zakłóceń na rynku lub kiedy jest na prawdę bardzo trudno.

Jako wschodzący lider miałem obsesję na punkcie doskonalenia swoich umiejętności przywódczych i stawania się autentycznym liderem. Rutynowo zastanawiałem się nad cechami i cechami, które definiują doskonałe przywództwo – nad tym, co najlepsi robią inaczej i jak mogę powtórzyć ich sukces.

Odkrywanie swojego autentycznego stylu przywództwa

Po drodze odkryłem jedną zasadę, która kieruje każdym moim działaniem, decyzją i motywacją jako lidera. Prawdy, która może wzmocnić każdego lidera, aby stał się bardziej autentyczny, inspirujący i skuteczny.

Autentyczni liderzy zawsze inwestują w poznanie siebie i w swoje mocne strony – a także poznają mocne strony swoich ludzi.

Wydaje się to prostą koncepcją, ale jest sprzeczne z tym, ilu liderów uważa , że ​​powinni przewodzić. Często liderów uczy się, jak reagować na słabe punkty, korygować trudności zespołu i pracować nad wyeliminowaniem nieefektywności.

Najlepsi przywódcy postępują zupełnie odwrotnie: nieustannie rozwijają swoje mocne strony.

Pytanie typu – “Co zrobiłeś dzisiaj aby być dobrym, autentycznym liderem?” jest transformacyjne. Pozwala kształtować świadome cele, podejmować decyzje zgodne z misją, wizją oraz być w zgodzie z własnymi, liderskimi wartośaciami.

Nie będę kłamać: na początku każdy próbuje modelowania, czyli „naśladować” innych liderów – ludzi, którzy są wzorami i są skuteczni. Szybko jednak okazuje się, że próby zmiany siebie lub dopasowania się do wzorca przywództwa innej osoby, nie są zbyt skuteczne. Wręcz przeciwnie – to potrafi frustrować.

Z biegiem czasu liderzy uczą się, że najlepsi liderzy nie starają się naprawiać tak bardzo swoich słabości, ani powielać sukcesów innych liderów. Kiedy skupiaja się na poznaniu siebie,  się na swoich wyjątkowych mocnych stronach – tym, co robią najlepiej, kim są naturalnie,  poznają swój styl osobowości lidera – zdają sobie sprawę  z niezwykłej poprawy przywództwa i odkrycia swojej jako lidera.

W ten sam sposób możesz stać się fenomenalnym liderem już teraz – już dziś . Wystarczy sięgnąć po to, w czym jesteś najlepszy, co przychodzi ci naturalnie, stworzyć swoją autorską osobowość lidera.

Oto prosty przykład ilustrujący tę kwestię: Gdy dorastałem, jeden z moich wzorców przywództwa wyróżniał się w pisaniu przemówień. Przez pewien czas próbowałem naśladować jego podejście — podczas wygłaszania własnych przemówień korzystałem z tego samego schematu, szablonu treści i tej samej rytmu mówienia. Ale moje przemówienia nigdy nie odbiły się echem wśród innych, tak jak miałem nadzieję.

Pewnego dnia zdałem sobie sprawę, że moim najlepszym sposobem komunikowania się nie jest pisanie scenariuszy przemówień, ale mówienie prosto z serca . Kiedy zacząłem dzielić się tym, w co wierzę, moimi podstawowymi wartościami i ich powiązaniem z omawianym tematem, moja siła wpływu została wzmocniona i rozkwitłem.

Innymi słowy, nauczyłem się, że kiedy skupiam się na tym, co robię dobrze, na moich konkretnych talentach, na swoim systemie wartości – wtedy pojawiają się rezultaty. Jestem lepszym przywódcą, kiedy wykorzystuję swoje mocne strony i bycie sobą. Odkryłem, że to najlepszy sposób na autentyczne inspirowanie innych.

Z biegiem czasu nauczyłem się, że najlepsi liderzy nie starają się naprawiać swoich słabości ani powielać sukcesów innych liderów. Kiedy skupiłem się na swoim sercu, swoich przekonaniach  – na tym, co “dlaczego coś robię” – zdałem sobie sprawę z niezwykłej poprawy przywództwa.

Jestem autentycznym liderem, ponieważ stale dostrzegam potencjał w innych i pomagam im definiować, zdobywać i rozwijać swoje mocne strony oraz osobowość lidera. Bycie świadomym liderem polega na zachęcaniu innych do znalezienia własnej ścieżki do sukcesu, swojego stylu – i jest to sprawdzony sposób na zwiększenie wydajności w zespole.

Aby stworzyć silną osobowość lidera, należy najpierw zwrócić się do wewnątrz. Przejść świadomą transformację osobistą.

Przywództwo nie jest uniwersalne – staniesz się najlepszym przywódcą, jakim możesz być, jeśli odkryjesz, co czyni cię wyjątkowo potężnym, dlaczego coś robisz, po co się angażujesz i opierasz to na swoich mocnych stronach, bez kompleksów ze masz słabości i luki. Każdy je ma, ale nie one grają pierwsze skrzypce.

Stwórz swoją autentyczną osobowość lidera.

Przestań zastanawiać się, czy się nadajesz na lidera – zacznij nim być. Dopóki nie pogodzisz się ze swoim autentycznym zasługiwaniem na rolę przywódczą, inni nie będą chcieli autentycznie za tobą podążać. A kiedy wykorzystasz swoje mocne strony, Twoi zwolennicy będą bardziej skłonni postrzegać Cię jako osobę autentyczną i godną zaufania.

Priorytetowo traktuj rozwój przywództwa.

Gdy odkryjesz swoją osobowość w przywództwie, zastosuj wiedzę w realnym działaniu, aby ukierunkować swoje wyniki i pomóc otaczającym cię liderom również stać się bardziej skutecznymi. Przekonasz się, że Twój największy rozwój i sukces jako lidera jest produktem ubocznym odkrycia tego kim jesteś jako lider, w co wierzysz, co cię napędza i jakie wartości chcesz promować w życiu.

Buduj zespoły oparte na mocnych stronach odkrycia swojej autentycznej osobowości lidera.

Zadaj sobie pytanie, co zrobiłeś dzisiaj, aby być liderem?

Zapraszam cię na przepracowanie programu “Tożsamość lidera premium” – wyjątkowego kursu o tym, jak stać się autentycznym i silnym liderem, odnoszącym wspaniałe sukcesy.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane artykuły

Trener jako źródło motywacji sportowca

  Trenerzy są często architektami odporności psychicznej swoich sportowców. Ich wpływ na motywację jest ogromny – zarówno poprzez bezpośrednią komunikację, jak i poprzez projektowanie środowiska

Niewidzialna siła sportowca

Pisałem i mówiłem wielokrotnie, że w sporcie wyczynowym kluczową rolę odgrywa nie tylko sprawność fizyczna, ale w coraz większym stopniu także siła psychiczna. To niewidzialna

Klucz do absolutnie najlepszych wyników

Uprawianie sportu najwyższej klasy to znacznie więcej niż tylko wysiłek fizyczny i umiejętności techniczne. Siła psychiczna jest ważnym czynnikiem, który często może zadecydować o zwycięstwie

Zapisz się do newslettera​​

i otrzymuj informacje i nowych artykułach na blogu, szkoleniach i publikacjach, które pomogą Ci kształtować Twoją przyszłość.