Podnoszenie niskiej samooceny

Podnoszenie niskiej samooceny

Wszyscy mamy chwile, kiedy brakuje nam pewności siebie i nie czujemy się dobrze ze sobą.

Ale kiedy niska samoocena staje się długotrwałym problemem, ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie psychiczne i nasze codzienne życie zawodowe i prywatne.

Co to jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to opinia, osąd – jaki mamy o sobie.

Kiedy mamy zdrową samoocenę, mamy skłonność do pozytywnego nastawienia do siebie i do życia w ogóle. Dzięki temu lepiej radzimy sobie z wzlotami i upadkami życia.

Kiedy nasza samoocena jest niska, zwykle postrzegamy siebie i swoje życie w bardziej negatywnym i krytycznym świetle. Czujemy się również mniej zdolni do podejmowania wyzwań, które rzuca nam życie.

Co powoduje niską samoocenę?

Niska samoocena często zaczyna się w dzieciństwie. Nasi nauczyciele, przyjaciele, rodzeństwo, rodzice, a nawet media przesyłają nam pozytywne i negatywne wiadomości o nas samych. 

Z jakiegoś powodu wiadomość, że nie jesteś wystarczająco dobry, pozostaje z tobą i w nią wierzysz bardziej niż w to, że jesteś w porządku.

Być może trudno było sprostać oczekiwaniom innych osób lub własnym oczekiwaniom.

Stres i trudne wydarzenia życiowe, takie jak poważna choroba lub żałoba , mogą mieć negatywny wpływ na poczucie własnej wartości.

Osobowość również może odgrywać rolę. Niektórzy ludzie są po prostu bardziej skłonni do negatywnego myślenia, podczas gdy inni stawiają sobie niewiarygodnie wysokie standardy. Na szczęście mózg jest plastyczny i można go przeprogramować, wypracować nowe cechy osobowe.

Jak wpływa na nas niska samoocena?

Jeśli masz niską samoocenę lub wiarę w siebie, możesz ukrywać się przed sytuacjami społecznymi, przestać próbować nowych rzeczy i unikać wyzwań, które uważasz za trudne. Dlaczego? Bo wierzysz, że nie jesteś dość dobry i nie dasz rady sprostać tym wyzwaniom.

Na krótką metę unikanie trudnych i trudnych sytuacji może sprawić, że poczujesz się bezpiecznie.

W dłuższej perspektywie może to przynieść odwrotny skutek, ponieważ wzmacnia twoje ukryte wątpliwości i obawy. Uczy cię niepomocnej zasady, że jedynym sposobem radzenia sobie jest unikanie rzeczy. Tak oto wchodzisz w rolę “ofiary” i utwierdzasz się o własnej niemocy.

Życie z niską samooceną może szkodzić zdrowiu psychicznemu i prowadzić do problemów, takich jak depresja  i lęk ..

Jak mieć zdrową samoocenę

Aby zwiększyć poczucie własnej wartości, musisz zidentyfikować negatywne przekonania o sobie, a następnie rzucić im wyzwanie.

Całe życie borykałem się z niską samooceną oraz słabym poczuciem własnej wartościowości.  Wiem kiedy czujesz się gorszy od innych i jakie to niesie spustoszenia w życiu.

Dlatego jako autor i trener rozwoju stworzyłem pomoc dla takich jak my, w najniższej z możliwych cen – aby bycie “normalnym” nie było zarezerwowane tylko dla bogaczy których stać na przejście kosztowych terapii.

Program LUTHERAPY jest rozwiązaniem na problem niskiej samooceny i poczucia wartości.

Inne sposoby na poprawę niskiej samooceny

Oto kilka innych prostych technik, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej.

Rozpoznaj, w czym jesteś dobry 

Wszyscy jesteśmy w czymś dobrzy, czy to gotowanie, śpiewanie, układanie puzzli czy bycie przyjaciółmi. Lubimy też robić rzeczy, w których jesteśmy dobrzy, co może poprawić nastrój.

Buduj pozytywne relacje

Jeśli zauważysz, że niektórzy ludzie zwykle Cię przygnębiają, spróbuj spędzać z nimi mniej czasu lub powiedz im, co myślisz o ich słowach lub czynach.

Staraj się budować relacje z ludźmi, którzy są pozytywni i którzy Cię lubią Cię takim, jakim jesteś.

Bądź dla siebie dobry

Bycie miłym dla siebie oznacza bycie delikatnym dla siebie czasami, gdy masz ochotę być samokrytycznym.

Pomyśl, co powiedziałbyś znajomemu w podobnej sytuacji. Często dajemy innym dużo lepsze rady niż sobie.

Naucz się być asertywny

Bycie asertywnym polega na szanowaniu opinii i potrzeb innych ludzi oraz oczekiwaniu tego samego od nich.

Jedna sztuczka polega na spojrzeniu na innych ludzi, którzy zachowują się asertywnie i naśladują to, co robią.

Nie chodzi o udawanie kogoś, kim nie jesteś. To zbieranie wskazówek i wskazówek od ludzi, których podziwiasz, i ujawnianie prawdziwości.

Zacznij mówić „nie”

Osoby z niską samooceną często czują, że muszą powiedzieć tak innym ludziom, nawet jeśli tak naprawdę tego nie chcą.

Istnieje ryzyko, że staniesz się przeciążony, urażony, zły i przygnębiony.

W większości przypadków powiedzenie “ nie ” nie zakłóca relacji. Pomocne może być mówienie „nie”, ale na różne sposoby, dopóki nie otrzymają wiadomości.

Podejmij wyzwanie

Wszyscy czasami czujemy się zdenerwowani lub boimy się coś zrobić. Ale ludzie ze zdrową samooceną nie pozwalają tym uczuciom powstrzymać ich przed próbowaniem nowych rzeczy lub podejmowaniem wyzwań.

Wyznacz sobie cel, na przykład dołączenie do zajęć lub wyjście na spotkanie towarzyskie. Osiągnięcie celów pomoże zwiększyć poczucie własnej wartości.

Gdzie szukać pomocy w przypadku niskiej samooceny

Jeśli możesz to znajdź specjalistę, możesz też przejść cały program rozwoju poczucia własnej wartości LUTHERAPY.

Trzymaj się, Sławek

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane artykuły

Trener jako źródło motywacji sportowca

  Trenerzy są często architektami odporności psychicznej swoich sportowców. Ich wpływ na motywację jest ogromny – zarówno poprzez bezpośrednią komunikację, jak i poprzez projektowanie środowiska

Niewidzialna siła sportowca

Pisałem i mówiłem wielokrotnie, że w sporcie wyczynowym kluczową rolę odgrywa nie tylko sprawność fizyczna, ale w coraz większym stopniu także siła psychiczna. To niewidzialna

Zapisz się do newslettera​​

i otrzymuj informacje i nowych artykułach na blogu, szkoleniach i publikacjach, które pomogą Ci kształtować Twoją przyszłość.