Trening umyslu sportowca - Sławek Luter

Trening sprawności umysłowej sportowca

 

Trening sprawności umysłowej w sporcie jest oceniany jako niezbędny aby osiągnąć klasę mistrzowską.
Techniki te obejmują próby mentalne, wyobrażenia umysłowe i wizualizację, medytację, próbę zachowań wzrokowo-ruchowych.
Trening umiejętności umysłowych opiera się na metodologii samodoskonalenia, generowanej przez samokontrolę wiedzy, aby poprawić stan psychiczny sportowca.
Ponadto czas przeznaczony na ćwiczenie umiejętności umysłowych i wiara w zastosowane metody wymagają pewnego poziomu motywacji, nawet bardziej niż trening fizyczny, który od początku daje wymierne rezultaty i może być oceniany i mierzony regularnie.
Trening umiejętności umysłowych zawodnika wymaga pewnego stopnia cierpliwości i zaufania do jego stosowania, ponieważ wyniki mogą nie nadejść natychmiast i są często jakościowo trudne do oddzielenia od znacznego wzrostu fizjologicznego wydajności. (Strean i Roberts, 1992).
Podtrzymywanie indywidualnej motywacji, cierpliwość i wytrwałość jest ważna od samego początku, aby wypracować potężne rezultaty.

Odkryj i stosuj motywację wewnętrzną

Weinberg (1984), Martens (1987) i Rushall (1992) podkreślają, że sportowcy powinni być zachęcani do poprawy wyników z wewnętrznej, a nie zewnętrznej motywacji  w osiągnięciu określonych celów. 
Dlatego że wewnętrzna motywacja – świadome “po co”, “dlaczego”, satysfakcja z determinacji – daje większą szansę na rozwój niż motywacja pieniędzmi, pochwałami, prestiżem, medalami.
Dlaczego? Bo w razie porażki, motywacja zewnętrzna może zawodnika załamać i złamać mu stan pewności siebie, bo swoją wartość zawodnik określa po trofeach. Zawodnicy opierający swoją motywację na zewnętrznych elementach łatwiej wpadają w stany depresyjne i załamania.
Zawodnicy opierający swoją motywacją na aspektach wewnętrznych łatwiej znoszą porażki, gdyż czerpią satysfakcję np. z maksymalnego wysiłku jaki włożyli w pojedynek.
Poniżej masz kolejny prezent – trening mentalny programujący motywację wewnętrzną – ćwicz wielokrotnie aż do trwałej przemiany.
Załóż słuchawki, skup się maksymalnie i rozwijaj się
pozdrawiam Cię, Sławek.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane artykuły

Trener jako źródło motywacji sportowca

  Trenerzy są często architektami odporności psychicznej swoich sportowców. Ich wpływ na motywację jest ogromny – zarówno poprzez bezpośrednią komunikację, jak i poprzez projektowanie środowiska

Niewidzialna siła sportowca

Pisałem i mówiłem wielokrotnie, że w sporcie wyczynowym kluczową rolę odgrywa nie tylko sprawność fizyczna, ale w coraz większym stopniu także siła psychiczna. To niewidzialna

Zapisz się do newslettera​​

i otrzymuj informacje i nowych artykułach na blogu, szkoleniach i publikacjach, które pomogą Ci kształtować Twoją przyszłość.