Odkryj uważność

Osoby zainteresowane światem rozwoju z pewnością słyszały termin „uważność”. Praktyka, która łączy psychologię z elementami medytacji.

Uważność jest stosowana jako terapia lub wsparcie  depresji, lęku, zespołu stresu pourazowego i innych, ale jest również uważana za korzystną, dla osób borykających się z codziennymi stresami i odczuwaną presją życiową.

Ale czym właściwie jest uważność i jak może pomóc w miejscu pracy czy w życiu osobistym? To jest temat, który omówię dzisiaj.

Co to jest uważność?

Wiele osób regularnie czuje pośpiech i stres, mając za dużo do zrobienia i za mało czasu na zrobienie tego co zaplanowało. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy są zorientowani na karierę i chcą odnieść sukces w swojej pracy. Uważność może pomóc tym ludziom, którzy czują, że nigdy nie mają chwili dla siebie lub nie mają przerwy aby odetchnąć.

Podstawową zasadą uważności jest zatrzymanie się na kilka chwil i poświęcenie czasu, aby być świadomym tego, jak się dokładnie czujesz, psychicznie i fizycznie, oraz zarejestrować doświadczenia takie, jakie są w chwili obecnej. 

Zamiast zwykłych gonitw myśli, marzeń na jawie o przyszłości lub martwienia się o błędy z przeszłości, uważność zachęca ludzi do tego, by przez chwilę zatrzymali się; skoncentrowali się na swojej percepcji i ciele, obserwacji myśli – zamiast być rozpraszanym ciągłą gonitwą.

Może się to wydawać łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia, ale istnieją praktyczne sposoby, dzięki którym ludzie mogą ćwiczyć uważność. 

Jednym z popularnych ćwiczeń jest znalezienie cichego pokoju i zjedzenie jakiejś małej przekąski, takiej jak herbatnik lub rodzynka. Następnie siedzisz cicho i powoli jesz przekąskę, poświęcając czas na zastanowienie się, jak możesz poczuć zapach jedzenia, różne smaki, które czujesz na języku, uczucie pracy szczęki, świadomość połykania itd.

Nie próbuj kierować swoich doświadczeń ani zmuszać ich w określonym kierunku – po prostu pozwól sobie na obserwację. Zwracając wielką uwagę na te doświadczenia zmysłowe, uzyskujesz lepszy kontakt ze swoim ciałem, a także uspokajasz umysł, zajmując go czymś obecnym (tu i teraz) – na kilka minut.

Uważność i medytacja

Ci, którzy mają doświadczenie z medytacją, znajdą wiele podobieństw między tą praktyką a uważnością. Medytacja uczy ludzi również skupiania się na chwili, obserwowania przemijających myśli bez próby ich kontrolowania lub podążania za nimi. W tym obszarze medytacja i uważność są bardzo podobne.

Uważność – może być drogą do tych samych korzyści płynących z medytacji, ale bez aspektów duchowych, jeśli te  do kogoś nie przemawiają.

Jednym z aspektów, które ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego, jest zwracanie uwagi na oddychanie.

Kiedy ludzie są zestresowani lub niespokojni, ich oddech i tętno zwiększają się, czują się spięci gdyż są gotowi do podjęcia działania w dowolnym momencie. (To jest reakcja walki lub ucieczki).

Nauka słuchania ciała i skupienia się na oddychaniu, może pomóc w spowolnieniu oddechu i tętna, dając poczucie relaksu i opanowania samego siebie.

Uważność jako wsparcie leczenia

Uważność może być szczególnie korzystna dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, takie jak lęk lub depresja, oraz dla osób borykających się z problemami, takimi jak stres w miejscu pracy. 

Wiele osób z problemami zdrowia psychicznego cierpi nie tylko z powodu objawów tych problemów, ale także z powodu poczucia wstydu lub bezwartościowości, które wynikają z niemożności radzenia sobie z objawami. 

Na przykład osoba, która jest zestresowana w pracy, może mieć problemy ze snem i czuć się zgryźliwa i podenerwowana. Mogą nawet czuć, że są słabi, ponieważ nie radzą sobie, gdy ich koledzy wydają się dobrze sobie radzić z codziennością.

Uważność uczy nas neutralnego obserwowania myśli i uczuć, bez osądzania, czy te myśli i uczucia są dobre, czy złe. 

Osoba, która jest zestresowana, ale praktykuje uważność, może zauważyć, że jej puls jest wysoki, że mięśnie są skurczone i że mają problemy z koncentracją, bez krytykowania siebie za odczuwanie tych rzeczy.

Samo uznanie zasadności tych doświadczeń bez próby odepchnięcia ich na bok lub poczucia winy z powodu ich posiadania, może być bardzo pomocne w opanowaniu objawów.

Codzienna uważność

Jeśli ktoś nie próbował wcześniej uważności, może wydawać się, że trudno byłoby zacząć. Ale w rzeczywistości jest to coś, co można dodać do codziennej rutyny bez większych problemów. 

Jednym z popularnych sposobów na rozpoczęcie uważności i medytacji jest korzystanie z mojego bloga w dziale emocje, gdzie sesje mentalne prowadzą użytkowników przez krótką codzienną praktykę.

Inni ludzie uczą się medytacji w grupie lub na zajęciach ćwiczeń, takich jak joga lub różne sztuki walki. Wreszcie, więcej psychologów i terapeutów uczy teraz swoich klientów uważności w ramach swoich usług.

Nawet bez tych wskazówek, ludzie mogą skorzystać z kilku prostych sztuczek, kiedy czują się przytłoczeni lub zestresowani. Znalezienie spokojnego miejsca jest kluczowe, podobnie jak pozwolenie sobie na spokojne siedzenie przez kilka minut. Skoncentrowanie się na ciele i aktualnych odczuciach fizycznych może pomóc powstrzymać gonitwę myśli lub niekorzystne ruminacje. 

A próba zaakceptowania swoich myśli i uczuć jako tymczasowych doświadczeń, a nie rzeczy, które są dobre lub złe, może pomóc złagodzić uczucie wstydu, stresu czy lęku – gdy się  z nim zmagasz.

Te kroki można wykonać w dowolnym miejscu, więc następnym razem, gdy poczujesz się przeciążony w pracy, spróbuj poświęcić kilka minut na bycie uważnym i zobacz, czy to sprawia, że ​​jesteś bardziej produktywny i mniej zestresowany.

Aby przejść głęboką transformację odczuwania stresu poznaj program BEZSTRES – to najlepszy program reedukacji emocjonalnej wspierający osoby cierpiące.

Potrzebujesz większego spokoju? Zapraszam na sesje treningowe 1:1.

Pozdrawiam, Sławek

ps. poniżej jedna z sesji medytacyjnych programu BEZSTRES

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane artykuły

Trener jako źródło motywacji sportowca

  Trenerzy są często architektami odporności psychicznej swoich sportowców. Ich wpływ na motywację jest ogromny – zarówno poprzez bezpośrednią komunikację, jak i poprzez projektowanie środowiska

Niewidzialna siła sportowca

Pisałem i mówiłem wielokrotnie, że w sporcie wyczynowym kluczową rolę odgrywa nie tylko sprawność fizyczna, ale w coraz większym stopniu także siła psychiczna. To niewidzialna

Klucz do absolutnie najlepszych wyników

Uprawianie sportu najwyższej klasy to znacznie więcej niż tylko wysiłek fizyczny i umiejętności techniczne. Siła psychiczna jest ważnym czynnikiem, który często może zadecydować o zwycięstwie

Zapisz się do newslettera​​

i otrzymuj informacje i nowych artykułach na blogu, szkoleniach i publikacjach, które pomogą Ci kształtować Twoją przyszłość.