9 wskazówek wystąpień

9 prostych i skutecznych wskazówek dotyczących wystąpień publicznych


Wiele osób nienawidzi przedstawiania prezentacji przed publicznością, niezależnie od tego, czy jest to tylko jedna osoba, czy cała sala publiczności. Na nieszczęście wystąpień można się nauczyć i się w nich wytrenować.

Oto 9 ważnych wskazówek, jak ułatwić wystąpienie publiczne:

1. Bądź przygotowany

Najważniejsza część udanej prezentacji ma miejsce, zanim jeszcze zaczniesz mówić. Kiedy już zaczniesz mówić, będziesz wdzięczny za skrupulatne przygotowanie i przemyślenie wystąpienia, oraz wizualizacji.

 • Twórz słowa klucze, napisz cel prezentacji, zaplanuj długość czasu wystąpienia, dostosuj slajdy i grafiki do wystąpienia.
 • Jeśli zamierzasz skorzystać z materiałów informacyjnych, upewnij się, że masz je przygotowane z wyprzedzeniem (jest to również przydatna kopia zapasowa w przypadku problemów technicznych).
 • Opowiedz swoją prezentację do lustra, swojego partnera / mamy / współlokatora, kamery wideo. Uzyskaj opinię i obejrzyj nagranie. Ustal, gdzie leżą twoje trudności i jakie zauważasz złe nawyki. Napraw je, ćwicząc lub zmieniając przemówienie.
 • Jeśli są jakieś trudne do wymówienia słowa lub żargon techniczny, upewnij się, że potrafisz je wypowiedzieć. Prawidłowa wymowa i znajomość języka branżowego doda Ci wiarygodności.

2. Zarządzaj body language

Uważaj na język ciała. Właściwa komunikacja fizyczna ma potężny wpływ na odbiór i informacje.

Oto kilka sposobów na poprawę języka ciała:

 • Stań z lekko rozstawionymi nogami na wysokość bioder – naucz się postawy trenerskiej.
 • Nawiąż kontakt wzrokowy, prezentacja jest dla ludzi – nie patrz w sufit czy podłogę.
 • Nie pozostań za sztywny, chowając się za mównicą, lub nie stój sztywno w jednym miejscu.
 • Unikaj krzyżowania rąk, trzymania rąk za lub przed ciałem lub rąk w kieszeniach.
 • Wejdź w dobry, pozytywny nastrój – miej sympatyczny wyraz twarzy i wewnętrzne ciepło, a nawet pasję i energię jeśli tego potrzeba.

4 Ways to Energize a 'Canned' Corporate Keynote Speech - ExecutiveSpeak Coaching International

3. Głos

Ton Twojego głosu i sposób, w jaki mówisz, będą miały znaczący wpływ na sposób, w jaki Twoja mowa jest odbierana. Aby mówić jasno i pewnie, musisz stać się klasycznym aktorem (np. Aktorem szekspirowskim i cenionym kapitanem Star Trek, Patrickiem Stewartem).

 • Przestrzeń głosu – upewnij się, że z tyłu pomieszczenia cię słychać, ale nie ogłuszaj tych z przodu.
 • Tempo – warto zmieniać aby nie znudzić ludzi lub ich nie przytłoczyć – nie za szybko – nie za wolno.
  Twoje nerwy mogą zachęcić cię do szybszego  oraz głośnego mówienia, ale może to utrudnić istotę Twojego przekazu. Spróbuj zmieniać tempo, aby wszystko było interesujące.
 • Skoki – zmieniaj tonację, monotonne głosy są nudne i trudne do słuchania, ale nie przesadzaj. Staraj się też nie używać odwrócenia w górę na końcu wszystkich zdań, co sprawia, że ​​brzmisz, jakbyś nie był pewien tego, co mówisz.
 • Wymowa – nie mamrocz. Upewnij się, że wszystkie sylaby są jasne. Ćwicz trudne słowa i wyrażenia.
 • Pauzy – wstrzymywanie pomaga słuchaczom przyswoić informacje, które właśnie usłyszeli, i daje czas na przygotowanie się do następnej części. Daje Ci również chwilę na zebranie myśli. Ponadto lepiej jest milczeć, niż robić słynne “yyyyy”, “eeeeee”.

4. Poznaj swoich odbiorców

Prelegenci często muszą przedstawiać prezentacje różnym osobom; od dzieci w wieku szkolnym do społeczeństwa, studentów, biznesmenów i innych ekspertów w swojej dziedzinie. Upewnij się, że treść, język, ton, mowa ciała są odpowiednie dla odbiorców.

Jasno określ swój cel i co publiczność powinna osiągnąć, biorąc udział w spotkaniu. Dodatkowo ustal swoją wiarygodność. Powiedz swoim odbiorcom, dlaczego powinni Cię słuchać.

5. Działaj mimo początkowego dyskomfortu

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale zrozumienie, w jaki sposób nerwy wpływają na zdolność do publicznego przemawiania, to dobry początek. Wiedza o tym, co może się wydarzyć, pomoże uspokoić nerwy i kontynuować, jeśli zaczną.

Po pierwsze, im lepiej jesteś przygotowany, tym lepszy i mniej zdenerwowany będziesz i tym lepiej będziesz w stanie poradzić sobie z wszelkimi wyzwaniami.

Weź wodę na wypadek suchości w ustach.

Zjedz coś wcześniej, niski poziom cukru nie pomoże rozproszyć nerwowych myśli, a także wpłynie na poziom koncentracji.

Pamiętaj, publiczność najbardziej interesuje to, co masz do powiedzenia. Oni też nie interesują się twoją porażką; oni z reguły są twoimi przyjaciółmi, a nie wrogami. 

Nie mów publiczności, że jesteś zdenerwowany. Niemal każdy odczuwa niepokój związany z wystąpieniami publicznymi.

Jeśli to konieczne, zastosuj techniki oddechowe i relaksacyjne.

Oczywiście podstawa to nastawienie i postawa – zrozum misję, sens Twojej pracy.

Effective Public Speaking: A Guide to the Art of EPS

6. Przygotuj grafiki, slajdy

Ty jesteś najważniejszy na prezentacji i slajdy czy multimedia są zawsze dodatkiem do Ciebie. Jednak około 65% ludzi to wzrokowcy i jeden obraz potrafi być warty 1000 słów – dlatego mądrze dobieraj slajdy i grafiki.

 • na slajdzie mają być tylko słowa lub zdania kluczowe które dalej rozwijasz mową
 • zrób slajd wzorcowy prezentacji – logo, wizerunek, stopka
 • nie czytaj ze slajdów – mają być tłem do Ciebie
 • nie zapisuj slajdów treścią która ma być mówiona

7. Znajdź swój styl

Nie kopiuj nikogo, wzoruj się ale nie kopiuj. 

Twoja unikalność jest bardzo ważna, dlatego poznaj siebie, swoje wartości i sens tego co robisz.

Najważniejsze w prezentacjach jest być sobą i być autentycznym.

 

8. Spróbuj się dobrze bawić lub być pełnym pasji.

Jeśli wyglądasz na znudzonego, publiczność pomyśli, że jesteś znudzony. A jeśli temat Cię nudzi, to po co ktoś słuchający miałby być zainteresowany? Kiedy wychodzisz, miej uśmiech na twarzy, spraw, by wyglądał na szczęśliwego i wdzięcznego, że tam jesteś (nawet jeśli wolisz być w łóżku i oglądać Netflix). Jeśli czujesz się wystarczająco pewnie, aby to zrobić, to dodaj trochę humoru (o ile jest to stosowne). 

9. Ucz się na swoich błędach (i sukcesach)

Za każdym razem, gdy skończysz prowadzić prezentację, poświęć trochę czasu na przemyślenie, co się sprawdziło, a co zawiodło. Jeśli poszło dobrze, zastanów się, co sprawiło, że poszło dobrze. Jeśli poszło źle, przeanalizuj, gdzie i jak poszło nie tak, aby następnym razem zmienić strategię i upewnić się, że to samo się nie powtórzy.

Zawsze wyciągaj wnioski na przyszłość.

Proces stawania się

Wystąpienia publiczne są częścią życia dla wielu zawodów. Lecz nikt od samego początku nie był mistrzem wystąpień publicznych – to jest proces.

Tylko i wyłącznie praktyka, może uczynić się w tym obszarze dobrym ekspertem i daj sobie czas, aby się rozwinąć i dojrzeć.

Oczywiście nie musisz działać metodami prób i błędów, skorzystaj z eksperckiego programu MISTRZ PREZENTACJI I WYSTĄPIEŃ – abyś uzupełnił wszystkie luki i zdobył praktyczne kompetencje w tym obszarze życia.

Uściski, Sławek

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane artykuły

Trener jako źródło motywacji sportowca

  Trenerzy są często architektami odporności psychicznej swoich sportowców. Ich wpływ na motywację jest ogromny – zarówno poprzez bezpośrednią komunikację, jak i poprzez projektowanie środowiska

Niewidzialna siła sportowca

Pisałem i mówiłem wielokrotnie, że w sporcie wyczynowym kluczową rolę odgrywa nie tylko sprawność fizyczna, ale w coraz większym stopniu także siła psychiczna. To niewidzialna

Klucz do absolutnie najlepszych wyników

Uprawianie sportu najwyższej klasy to znacznie więcej niż tylko wysiłek fizyczny i umiejętności techniczne. Siła psychiczna jest ważnym czynnikiem, który często może zadecydować o zwycięstwie

Zapisz się do newslettera​​

i otrzymuj informacje i nowych artykułach na blogu, szkoleniach i publikacjach, które pomogą Ci kształtować Twoją przyszłość.