Dlaczego tylko trening mentalny dokona trwałych i skutecznych zmian?

Jak pracuje mózg

Jest wiele ukrytych mechanizmów i blokad, przekonań emocji, myśli, które tak naprawdę sterują zachowaniem. W naszym nieświadomym umyśle często kompletnie nie wiemy dlaczego tak się dzieje i skąd się to wzięło. Wiemy, że coś takiego jest, ale nie potrafimy tego zmienić.

Po drugie: nie ma ważniejszych rzeczy, aby dokonać zmiany, niż świadomość i podciąganie kontroli własnych emocji, przekonań, czy na co dzień używanych słów.

Nasze mózgi można metaforycznie porównać – choć nie do końca trafnie – do komputerów. To jak się programujesz, zachowujesz, jak działasz, jakie masz emocje, za to wszystko właśnie odpowiedzialne jest oprogramowanie, czyli metaforycznie wszystkie wzorce, nawyki i postawy, które są automatycznymi sterownikami każdej dziedziny Twojego życia.

Na oprogramowanie składa się pełna lingwistyka stosowana na co dzień (słowa w dialogu wewnętrznym i zewnętrznym), czyli świat słów oraz percepcja postrzegania świata, zdarzeń, czyli świat obrazów (to na co jesteś nastawiony aby wiedzieć dookoła Ciebie).

To wszystko łącznie ma olbrzymi wpływ na to jak postrzegasz sam siebie, jak postrzegają Ciebie inni, jakie masz finanse, jakie wyznaczasz sobie cele, jak się ze sobą czujesz oraz jakie emocje dajesz innym.

Cały nasz świat wewnętrzny, wszystkie systemy samooceny, poczucia wartości, siły przebicia, wiary w siebie, odczuwania radości i szczęścia, samodyscypliny, zaufania do siebie – są sumą interpretacji naszych przeżyć i doświadczeń, zakodowanych w postaci słów, obrazów i emocji.

I właśnie za tą jakość Twojego życia odpowiada cały system operacyjny Twojego  mózgu.

Wszystkie te postawy, nawyki, wzorce myślowe, które są zakorzenione głęboko w podświadomości i sterują zachowaniem, reakcjami, intensywnością emocji.

Twoja osobowość to suma przeżytych zdarzeń do praktycznie dwudziestu jeden lat.

Masz zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że mając nawet kilkadziesiąt lat, żyjesz pierwszą wersją oprogramowania, które nadało Ci środowisko i otoczenie, wgrane przez rodziców, krewnych, dziadków, pierwsze autorytety, nauczyciele.

Bardzo często system raz wgrany i mocno zakorzeniony, tworzy tak silne nawyki i postawy, które stają się automatycznymi sterownikami przez całe nasze życie. Powodują, że działamy na pewnym autopilocie bez świadomej kontroli.

Jeśli dobrze się przypatrzysz swojemu życiu, nie zawsze to oprogramowanie działa na Twoją korzyść, nie zawsze jest dopasowane do dzisiejszych realiów.

Nie zawsze wpływa dobrze na Twoje emocje, nawyki, relacje i związki. Nie jeden raz mamy takie momenty w życiu, że chcielibyśmy się zachowywać inaczej, lecz nie potrafimy, coś nas blokuje.

Często zdarza się nam pomyśleć, że chcielibyśmy tworzyć lepsze relacje z najbliższymi, zarabiać tyle ile zawsze pragnęliśmy, czy mieć więcej siły przebicia jako liderzy lub czuć się bardziej pewnymi siebie. Lecz nie mamy umiejętności, postaw czy siły, by tego dokonać.

Właśnie tutaj, by zmienić stare schematy, trzeba dotknąć sfery tego oprogramowania.

Trzeba przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki myślowe, które spowodowały obecne życie i blokują nas przed  nowym, wymarzonym życiem. Stworzyły nam pewne systemy przekonań, które nie do końca nam służą, osłabiają a nawet niszczą.

Zatem ten wpis ma w pewnym sensie uświadomić Ci, abyś przeanalizował swoje stare oprogramowanie i jeśli stwierdzisz, że są obszary życia, które warto zmienić, to stare wzorce muszą wtedy zostać złamane, by w to miejsce powstały nowe.

Programowanie umysłu następuje poprzez wzorcowe strategie umysłowe, które kodowane są przez umysł w postaci lingwistyki i semantyki słownej, czyli poprzez słowa.

Dba o to (przyjmijmy umownie) lewa półkula mózgu.

W dalszej części tego treningu dowiesz się dokładnie jak to działa, jakie sterowniki i kody programują nasze zachowanie, oraz jaki mają wpływ na to kim jesteś.

Do świata słów dorzuca się świat obrazów, czyli kodów wizualnych, które przez obrazy mentalne potwierdzają, to w co wierzysz, to co sobie wmawiasz, oraz budują Twoją mentalną mapę świata.

W swoim umyśle masz obraz, masz mentalną mapę świata, który nie jest taki jak w rzeczywistości, tylko taki jakim nauczyłeś się widzieć.

W jaki sposób potrafisz go opisać, to zależy w dużej mierze od lewej półkuli i od bazy słownictwa jaką operujesz na co dzień.

Mapa świata i jego postrzeganie może być dla Ciebie negatywna, jeśli będziesz się skupiał na negatywnych obrazach i słowach. Zbudujesz sobie w umyśle negatywne kodowanie świata – same wojny, bieda, rozwody, stres, niesprawiedliwość – a obrazy i słowa będą potwierdzać Twoje przypuszczenia. W związku z tym będziesz w to wierzył.

Jeśli jesteś nastawiony na pozytywne postrzeganie, to będziesz go opisywał pochlebnymi słowami oraz postrzegał takie same  obrazy. Zbudujesz w swoim umyśle optymistyczną mapę świata, gdzie jest miłość, radość, sens życia i piękno.

I taki właśnie wpływ na oprogramowanie sterujące Twoim całym życiem, emocjami, zachowaniami, ma praca i współpraca świata słów oraz świata obrazów. Będzie ona miała decydujące znaczenie w momencie przechodzenia przez nasze życie.

Zaczynasz już rozumieć, że aby wejść poziom wyżej, naprawdę musisz zmienić słowa opisujące Ciebie, ludzi, świat, doświadczenia, oraz obrazy i wizje?

Już wiesz, dlaczego rozwój osobisty ponosi porażkę na całej linii? 

Już wiesz dlaczego “zwykłe” książki opowiadające historyjki owszem – inspirują, ale nie dokonują trwałych zmian?

Już wiesz dlaczego kursy “gadane” nie dokują trwałych zmian?

Już wiesz, dlaczego trenerzy i “guru” są milionerami” i kto ich nimi czyni?

Poniżej masz ćwiczenie rozwoju osobowego audio, które nieświadomie przeprogramowuje struktury umysłu, bo jak wiesz – mózg nie chce i nie lubi zmian. Trzeba go zatem przechytrzyć i działać na obszarze nieświadomym, aby obejść “strażnika”.

Załóż słuchawki, skup się maksymalnie, podążaj za ćwiczeniem.

ps. daj znać w komentarzu, jakie masz przemyślenia odnośnie procesu ćwiczenia.

 

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane artykuły

Trener jako źródło motywacji sportowca

  Trenerzy są często architektami odporności psychicznej swoich sportowców. Ich wpływ na motywację jest ogromny – zarówno poprzez bezpośrednią komunikację, jak i poprzez projektowanie środowiska

Niewidzialna siła sportowca

Pisałem i mówiłem wielokrotnie, że w sporcie wyczynowym kluczową rolę odgrywa nie tylko sprawność fizyczna, ale w coraz większym stopniu także siła psychiczna. To niewidzialna

Zapisz się do newslettera​​

i otrzymuj informacje i nowych artykułach na blogu, szkoleniach i publikacjach, które pomogą Ci kształtować Twoją przyszłość.