Drive mistrzów sportowych

Marzenia są tym, co powoduje, że zaczynasz działać na serio.

Gdyby wielcy sportowcy nie mieli marzeń, nie padałyby kolejne rekordy świata. To marzenia powodują, że wstajesz rano z łóżka i klaszczesz z radości, bo nie możesz doczekać się dnia. Jak robi większość ludzi?

Nie mogą się rozbudzić, mają złe humory, gdyż za krótko spali. Nigdy nie śpisz za krótko, gdyż śpisz, ile śpisz, a organizm wie dobrze, jak się wyspać, aby dać Ci pełnię swoich możliwości. To brak marzeń i celów powoduje, że nie cieszysz się z nadchodzącego dnia, bez względu na pogodę czy stan ducha.

To, o czym marzysz, najprawdopodobniej otrzymasz w życiu. Działa wielka siła przyciągania, niektórzy też nazywają to samospełniającą się przepowiednią.

Nasz umysł jest jak program komputerowy, jakie polecenia mu instalujesz, takie wykonuje. Dlatego optymizm oraz pozytywne podejście do marzeń oraz celów jest bardzo ważnym elementem osiągania wysokich poziomów sportowych.

Wszystko, co pragniesz osiągnąć, rodzi się w Twoim umyśle.

Dlatego, czy osiągniesz jakiś sukces, czy też nie, zależy od Twojego sposobu myślenia.

Nie łudź się, że tylko trening czy talent to czynniki określające poziom zawodnika. Niestety to mit.

Psychika jest fundamentem ponadprzeciętnych wyników.

Ileż razy widzieliśmy, że często wygrywają zawodnicy o lepszym nastawieniu, o mocniejszych nerwach i pozytywnym podejściu?

Miej wielkie oczekiwania. Jest to najważniejsza część psychologiczna sportu, a najbardziej ignorowana. Wiara w siebie i zacięta determinacja – to czynniki natury psychologicznej, absolutnie niezbędne do zdobycia najcenniejszych medali.

Pytałem każdego zawodnika z którym pracowałem, jakie ma marzenia. Zadanie prostego “dlaczego” robi to, co robi, jest najważniejszym czynnikiem motywacji wewnętrznej.

Dlaczego robisz to, co robisz?

Cytat:

“Nie możesz stać się numerem jeden z dnia na dzień ani nawet w ciągu kilku lat… Będziesz przegrywać wiele biegów i musisz to zaakceptować, wyciągnąć z tego wnioski i wierzyć, że wygrasz następnym razem, biorąc pod uwagę, że masz szansę następnym razem znów przegrać… Cały czas musisz wierzyć, że następny raz wygrasz… aż do dnia, kiedy to się stanie” – Paula Radcliffe

Tylko ułamek procenta ludzi trenuje swoje marzenia. Tak, trenuje! To się nazywa wizualizacja. Zobaczyć siebie osiągającego sukces. Wyprzedzić rzeczywistość i poczuć już to, do czego się dąży. To niesamowite, ile potrafi zdziałać wizualizacja. Odizolowanie się od rzeczywistości i przejście w odmienny stan świadomości. To jest olbrzymia inspiracja, wyzwalająca wielkie pokłady energii. Puszczając wodze fantazji, zrób kilka ćwiczeń.

Na jaką skalę marzysz? 

Co stoi na przeszkodzie, abyś zobaczył siebie jako osobę która przekroczyła wszelkie standardy i dotychczasowe osiągnięcia?

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl teraz, jakie marzenia związane ze sportem chciałbyś osiągnąć?

Wielkie marzenia są podstawą do tego, aby przejść do historii jako legenda Twojej dyscypliny sportowej.

Nie bać się marzyć to podstawowy filar każdego mistrza. Odważ się wybiec daleko na najwyższy poziom sportowy i przekonaj siebie, że na to zasługujesz. Twoja afirmacja (sugestia) pomoże Ci oswoić się z myślami, że od dzisiaj pragniesz więcej. Nasz mózg nie umie rozróżnić obrazu rzeczywistego od wyobrażonego, dlatego ćwicz przez 30 dni codziennie swoje marzenia:

–  O jakim sukcesie marzysz?

Tylko ułamek procenta ludzi marzy świadomie i tylko ten sam ułamek ludzi ma szansę sięgnąć po swoje cele.

Każdy poszukuje swojego sensu życia i najważniejszą sprawą świadomego zawodnika, jest znaleźć swoje “dlaczego” i “po co”.

Wyznaczyć cel zasadniczy, główny, który będzie dla Ciebie drogowskazem, siłą, mocą wytrwałości i poczuciem sensu, to priorytetowa sprawa.

Droga którą kroczysz nie musi kończyć się na czołówce świata, kontynentu czy kraju, możesz zostać ikoną dla innych, młodszych ludzi. Możesz postanowić, że osiągniesz wszystko co się da, a później będziesz tworzył innych mistrzów i staniesz się ich trenerem.

Profesjonaliści osiągają szczyty rankingów, bo mają wielkie marzenia. Pozwól sobie na sukces. Musisz sobie pozwolić na to, aby wziąć swoje.

NALEŻY CI SIĘ WSZYSTKO, O CO JESTEŚ GOTOWY WALCZYĆ Z CAŁYCH SIŁ.

Zacznij marzyć na wielką skalę. Zamknij oczy i wyobraź sobie, jaki sukces chcesz osiągnąć za rok. Może to będzie wielka hala sportowa, a Ty stoisz na podium ze złotym medalem, słuchasz polskiego hymnu, a łzy ze wzruszenia napływają Ci do oczu? Całym ciałem zobacz te obrazy, usłysz muzykę i rozpoznaj uczucia, które mogą towarzyszyć takim chwilom.

Właśnie wręczają Ci kluczyki do samochodu, o którym tak bardzo marzyłeś. Przed reporterami i kamerami dziękujesz swoim rodzicom i dedykujesz medal matce czy żonie. Twoi rodzice i przyjaciele oglądają relację w telewizji i są bardzo z ciebie dumni… bo tak ciężko pracowałeś na ten sukces, wyobraź to sobie. Teraz.

A teraz zobacz drogę do realizacji tej wizji. Zatrzymaj się na chwilę i skup. Droga  – codzienne treningi.

Nastaw się pozytywnie do drogi.

Źródłem prawdziwego spełnienia jest samo działanie. Jeśli podoba Ci się proces – wyniki przyjdą same jako efekt uboczy codziennych zajęć fizycznych i mentalnych.

Uściski, Sławek

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane artykuły

Trener jako źródło motywacji sportowca

  Trenerzy są często architektami odporności psychicznej swoich sportowców. Ich wpływ na motywację jest ogromny – zarówno poprzez bezpośrednią komunikację, jak i poprzez projektowanie środowiska

Niewidzialna siła sportowca

Pisałem i mówiłem wielokrotnie, że w sporcie wyczynowym kluczową rolę odgrywa nie tylko sprawność fizyczna, ale w coraz większym stopniu także siła psychiczna. To niewidzialna

Zapisz się do newslettera​​

i otrzymuj informacje i nowych artykułach na blogu, szkoleniach i publikacjach, które pomogą Ci kształtować Twoją przyszłość.