Jak zostać mistrzem sportowym

Wielokrotnie można się spotkać z opiniami typu – dany sportowiec jest świetny, ma talent, ma umiejętności, ale zawsze czegoś mu brakuje do sukcesu. Czy to kwestia szczęścia? Niekoniecznie. Prawda jest taka, że w wielu takich przypadkach problemem jest głowa, a dokładniej to panowanie nad nią, nad tym co się w niej dzieje, czyli nad psychiką.

Najbardziej odporni psychicznie są… najlepsi sportowcy

I to nie jest przypadek. Bo na tej płaszczyźnie nic się nie dzieje bez przyczyny. Żeby być sportowcem z absolutnego topu, to trzeba mieć psychikę również na najwyższym poziomie.

Przykładowo, często mówi się, że finały rządzą się swoimi prawami. Wyjaśnienie tego jest proste. W najważniejszych meczach, w najważniejszych turniejach liczy się bardzo mocno to, kto lepiej wytrzyma psychicznie.

Same wysokie umiejętności i doskonałe przygotowanie fizyczne nie wystarczy.

Warto uświadamiać to sobie już od najmłodszych lat, gdyż konsekwencje mogą niestety być niezbyt przyjemne. Od braku sukcesów, przez zadręczanie się, aż po utratę motywacji do treningów i porzucenie uprawiania sportu.

Jak kontrolować psychikę i emocje?

Bardzo pomocne jest, aby w trudnych sytuacjach nie ulegać emocjom. Dobrym pomysłem jest wyciszenie się. Można tak zrobić chociażby poprzez kilka głębszych oddechów, które powinny trochę ostudzić gorącą głowę.

Warto również rozmawiać ze sobą w myślach i pełnić dla siebie funkcję tzw. motywatora. Zagrzewać siebie do walki, a kiedy potrzeba, to uspakajać siebie i wspierać.

Polecane jest także stosowanie metody świadomej wizualizacji, co pozwala w pewnym stopniu oswoić się zawodnikowi z daną sytuacją. Jeśli przykładowo czeka Cię bardzo ważny mecz, istotne jest przed nim wyobrazić sobie jak masz szczytową formę i wykonujesz swoją robotę na najwyższym poziomie.

Tak samo ciekawą kwestią są jakieś rytuały przedmeczowe, bądź słuchanie motywującej albo wyciszającej muzyki. Tutaj należy zastosować jednak podejście indywidualne, bo skoro ktoś potrzebuje się wyciszyć przed meczem, to bez sensu jest, aby słuchał piosenek motywujących, które wywołają u niego zupełnie odwrotny skutek. Trzeba słychać ciała, jak potrzebujesz energii – włączasz muzykę która dodaje energii. Jak potrzebujesz koncentracji – włączasz muzykę która Cię koncentruje.

Inni oceniają – co z tym zrobić?

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest przejmowanie się opinią innych. Wielu zawodników często rozmyśla nad tym, co powiedzą inni, jak coś mu nie wyjdzie, jak przegra, jak nie spełni oczekiwań itd. I bez wątpienia to nie jest dobre podejście do tematu.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ludzie mają taką naturę, że lubią krytykować i wolą robić to niż chwalić. Po drugie, pamiętajmy jedną rzecz – samemu odpowiadasz za własne życie, nie nikt inny.

I to Ty przeżywasz własne życie, dlatego na pierwszym miejscu stawiaj na świadome kroczenie swoją drogą – bez oglądania się na boki i na innych..

Jak ktoś chce być mistrzem, to opinia innych nie jest w stanie stanąć mu na drodze.

Oczywiście, korzystajmy z konstruktywnej krytyki, wyciągajmy wnioski i idźmy dalej, ale nie zajmujmy się hejtem, który nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek merytoryką i w niczym Ci nie pomoże.

Absolutnie nie powinieneś się także porównywać się do innych sportowców i marnować czas na zastanawianie się, dlaczego jesteś od niego gorszy. I tutaj dwie kwestie.

Pierwsza – można podpatrywać innych, “brać” dla siebie jakieś cenne wskazówki, naukę, wzorce i to nie jest nic złego, nawet trzeba tak robić, ale nie można czuć się od kogoś gorszym.

Bo nawet jeśli to ktoś inny jest teraz mistrzem, a nie Ty, to nie jest to dla Ciebie powód do wstydu, ale do jeszcze większej motywacji. Poza tym – ktoś tego mistrza obecnego kiedyś zastąpi… Ty?

Druga kwestia – osobą, do której można się porównywać, jesteś… Ty.

Obserwuj swoje wyniki, sprawdzaj jakie robisz postępy, ale rób to na podstawie tego, jak Ci szło wcześniej, a jak Ci idzie teraz, a nie porównując się do kogoś innego. 

Zamiana stresu w mobilizację

Stres jako ogólne pojęcie nie jest wcale czymś złym. Negatywne staje się dopiero wtedy, gdy tego stresu jest zbyt dużo w organizmie i pozbawia nas zdrowego myślenia., oraz włącza paraliż.

Dlatego istotne jest, aby go mieć w sobie, ale mieć taką jego ilość, żeby odczuwać mobilizację. Jednak panowanie nad stresem nie przychodzi z dnia na dzień. Musisz wypracować schematy i wzorce wchodzenia w stan szczytowy dzięki stresowi.

Wtedy zamiast paraliżu będziesz odczuwać sportową złość, pozytywne nastawienie i wiarę we własne możliwości i w to, iż dasz radę wygrać.

Nie będziesz się mógł doczekać swojego występu i każdego kolejnego treningu. Strach i zrezygnowanie zastąpi radość i motywacja, ponieważ możesz robić to, co kochasz i osiągać swoje cele.

Trening mentalny kluczem do sukcesu

Każdy sportowiec chcący osiągnąć sukces powinien zdać sobie sprawę z faktu, że kluczem do sukcesu jest trening mentalny.

Trzeba go wykonywać regularnie i sumiennie. Warto współpracować z ekspertem od mentalności sportowej, który z pewnością byłby wielkim wsparciem.

Niestety wciąż są sportowcy, którzy nie chcą pracować nad swoją mentalnością – przez to pozbawiają się szans na wymarzoną karierę.

To jest podstawowy błąd. Bez odpowiedniego nastawienia psychicznego praktycznie niewykonalne będzie osiąganie dobrych wyników i naprawdę warto być świadomym tego.

Mam nadzieję, że weźmiesz to sobie do serca i pamiętaj, że droga do sukcesu, również tego mentalnego, jest długa i trudna, ale na końcu czeka nagroda i ogromna satysfakcja w postaci silnego charakteru, potężnych pragnień oraz bycie nieustraszonym zawodnikiem – który idzie po swoje.

Uściski, Sławek

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane artykuły

Trener jako źródło motywacji sportowca

  Trenerzy są często architektami odporności psychicznej swoich sportowców. Ich wpływ na motywację jest ogromny – zarówno poprzez bezpośrednią komunikację, jak i poprzez projektowanie środowiska

Niewidzialna siła sportowca

Pisałem i mówiłem wielokrotnie, że w sporcie wyczynowym kluczową rolę odgrywa nie tylko sprawność fizyczna, ale w coraz większym stopniu także siła psychiczna. To niewidzialna

Zapisz się do newslettera​​

i otrzymuj informacje i nowych artykułach na blogu, szkoleniach i publikacjach, które pomogą Ci kształtować Twoją przyszłość.