Dwa nastawienia
Carol Dweck, psycholog, badała przez lata ludzi i doszła do ciekawych wniosków: generalnie są dwa rodzaje nastawienia u ludzi – na trwałość i na rozwój.
Nastawienie na rozwój opiera się na przekonaniu, że większość cech, umiejętności, postaw, kompetencji możesz rozwijać przez pracę i trening.
Nastawienie na trwałość opiera na przekonaniu, że jesteś jaki jesteś i masz pewne cechy wrodzone, zatem nic nie zmienisz. Geny to geny, a osobowość to osobowość.
Carol badała ludzi i dostała jasne dowody – że te dwa główne przekonania „rządzą” losem człowieka oraz determinują osiągnięcia, poziom relacji, jakoś związków, poziomem zarabiania i rozwojem kariery.
Zrozumiawszy te dwa rodzaje nastawienia, zobaczymy dokładnie, dlaczego ktoś nie podejmuje kolejnych prób, nie rozwija się, nie ma wytrwałości i poddaje się zbyt wcześnie. A inne osoby pomimo porażek wyciągają wnioski i starają się jeszcze bardziej osiągnąć cel, dostosowują strategię, trenują do polepszenia rezultatów, są konsekwentne i systematyczne, dążą do wcześniej wyznaczonych celów.
Osoby nastawione na trwałość skupiają się na „talentach” i koniecznie próbują udowodnić swoją wartość poprzez silna rywalizację i pokonywanie innych.
Osoby nastawione na rozwój skupiają się na ciężkiej pracy i nie do końca rywalizują z innymi, tylko ze sobą samym. Pracują ciężko aby wydobyć swój potencjał do maksymalnych możliwości i sam proces sprawia im ogromną satysfakcję.
Te przekonania determinują nastawienie – czym jest sukces.
Ludzie nastawieni na rozwój sukces postrzegają jako ciężką pracę, codzienny proces działania i determinację.
Ludzie nastawieni na trwałość sukces postrzegają jako pokonywanie innych i udowadnianie swojej wartości poprzez ciągłe rywalizowanie i wygrywanie.
Kiedy osoba nastawiona na „talent” i nie wierząca w rozwój przegra – nie awansuje, nie pokona rywala, nie dostanie podwyżki, zostanie zwolniona, biznes jej padnie – czuje się fatalnie. Może złapać depresję, może jej to zniszczyć pewność siebie i samoocenę.
Będzie obwiniać innych, nie wyciągnie wniosków z porażki, niczego się nauczy – pozostanie w miejscu a nawet się cofnie z „rozwoju” mentalnym i osobowościowym.
Kiedy osoba nastawiona na rozwój przegra – nie awansuje, dozna porażki, straci firmę, odejdzie od niej partner – mobilizuje się. Szybko wyciąga wnioski, ulepsza strategię działania, uczy się na „błędach” i poprawia działania. Mimo odczuwanych emocji – robi swoje dalej, nie zatrzymuje się, nie obwinia nikogo, nie wchodzi w rolę ofiary.
„Porażka” pozwala jej się uczyć i wzrastać.
Jak ważne jest nastawienie?
Bardzo ważne. Determinuje niemal każdy obszar naszego życia osobistego i zawodowego.
Co powoduje że nastawienie ma znaczenie dla naszego życia i pracy? Postrzeganie „trwałości”.
Osoba nastawiona na rozwój, postrzega zdarzenia jak tymczasowe, chwilowe, nie stałe. Przekonanie że „nauczę się”, „jestem w stanie to pokonać”, „mogę to osiągnąć” powoduje że dana osoba nie postrzega „porażek”, problemów, trudnych chwil i momentów jako coś stałego. I dlatego ma większy poziom nadziei, co determinuje kontynuowanie dalszego rozwoju nad obszarami „słabszymi”.
Jednostka nastawiona na stałość, niezmienność, postrzega zdarzenia jako coś trwałego. Przekonanie że „to jest trudne”, „to nie dla mnie”, „nigdy się tego nie nauczę” powoduje że dana osoba postrzega porażkę jako coś przewidywalnego i pewnego, zatem się nie stara i poddaje.
Osoby nastawione generalizują słowami typu „zawsze” czy „nigdy”.
„Zawsze będę przegrywać”. „Nigdy nie awansuje”. „Nigdy nie zarobię takich pieniędzy”. „Zawsze będę miał pod górę”. Itp.
Nastawienie jakiekolwiek by ono nie było, wpływa na związek, pracę, biznes, pieniądze, emocje, podejście do życia, rodzinę czy jakikolwiek inny obszar naszej egzystencji. Dlatego jest bardzo ważne.
Nie trudno się domyśleć, że ludzie z nastawieniem na rozwój często przekraczają granice „niemożliwego” i się rozwijają i ciągle próbują, szukają szans i sposobów.
Osoby nastawione na brak rozwoju i trwałość, słabiej stawiają czoła wyzwaniom i nie mają cierpliwości, aby robić systematyczne postępy.
Stawanie się jest lepsze niż bycie
Wiele ludzi nie miało przed sobą przyszłości, a nauczyciele, trenerzy czy fachowcy nie dawali im szans na wybicie się. Jak się okazywało później, wielu z nich się strasznie myliło. Nie doceniono potęgi rozwoju, wytrenowania i sumienności.
Każdy człowiek ma potencjał i zdolność poszerzania swoich kompetencji czy charakteru, ale potrzebuje odpowiedniego nastawienia.
Skąd możemy wiedzieć do czego jesteśmy zdolni czy jakie siły w nas drzemią, jeśli tylko się nie poddamy?
Nie można określić tego, co dany człowiek może w życiu osiągnąć, dopóki nie wydobędzie całego swojego potencjału.
Człowiek nie jest skończonym bytem, a powiedzenie „nie wypolerujesz trampka” jest nonsensem jeśli chodzi o człowieka, który jest nastawiony na rozwój. Osoba potrzebuje czasu, aby potencjał wydał owoce.
Dlatego prowadzę tą stronę, tworzę programy rozwojowe, bo wierzę w rozwój potencjału ludzkiego.
Wszystkie kursy i warsztaty są kreowane tak, aby krok po kroku przekraczać własne ograniczenia, stawać się silniejszym psychicznie i cieszyć podróżą życia.
Wybierz rozwój zamiast sukcesu, a sukces przyjdzie przy okazji.
Skup się na codziennym procesie dbania o siebie i swoich ważnych obszarów, a będziesz bardziej szczęśliwy i usatysfakcjonowany. Nie musisz skupiać się, aby być lepszym od innych, zbuduj nastawienie, aby przekraczać swoje granice i bariery, a przy okazji okaże się – że jesteś lepszy od innych.
Pracuj ciężko, także nad sobą i swoją osobowością, także moimi kursami i programami – są bardzo transformacyjne i wartościowe.
Pozdrawiam Cię,
Sławek